Hyundai İ20 Triger Zinciri
Her geçen yıl daha da gelişmekte olan Hyundai yeni modellerinde sunduğu malzeme kalitesi ile otomobil severlerin hyundai araçlarını satın aldıklarında uzun yıllar sıkıntısız bir şekilde kullanmalarını sağlıyor. İ20 modeli için motor bölümünde oldukça kaliteli malzemeler kullanan hyundai araçlarının motorlarına verdiği garanti süresi ile de ön plana çıkıyor.

Ayrıca hyundai İ20 yedek parça desteği sayesinde de sürücülerden pozitif notlar almayı başarıyor. Sektörde yedek parçaya bu denli önem veren tek marka olmanın mutluluğunu yaşayan ve yaşatan hyundai yıllardır tutunduğu Türkiye piyasasında daha da iddalı olabilmek adına her geçen gün kendini yenilemeye devam ediyor.

Triger Zinciri Nedir ?

Motor konusunda oldukça iddalı olan hyundai i20 yedek parça triger setlerinde sunduğu malzeme kaitesi ile rakiplerini kıskandırıyor. Otomobil motorlarının değişilmeyen parçaları arasında bulunan triger setlerinde en dikkat çeken parça kuşkusuz triger kayışı olmaktadır. Kayış şeklinde motora yerleştirilen bu parçayıdaha da geliştiren hyundai, i20 modelinde sunduğu triger zinciri sayesinde kayışa oranla uzun yıllar kullanım sağlayarak maliyetleri azaltıyor.

Bu sayede otomobil severlerin gözüne girmeyi başaran hyundai ayrıca triger zinciri konusunda sağladığı yedek parça desteği ile bu parçanın kolayca değişimine olanak sağlıyor. Triger zinciri krank milinden almış olduğu hareketi eksantrik miline iletmektedir. Bu iletim sonucunda subapların açılıp kapanmasını sağlayan triger zinciri ayrıca motor soğutma sıvısındanda sorumludur.

Triger Zinciri Ne Zaman Değiştirilmelidir ?

Markalar ve modellere göre değişiklik göstersede hyundai i20 yedek parça triger zincirinin kullanım süresi ideal olarak 3 ya da 4 yıldır. Triger zincirinin kilometre cinsinden ömrü ise 80 ile 100 bin km arasındadır. Bu kriterlerin sağlandığı taktirde araçlardaki triger zincirinin değişmesi gerekmektedir. Eğer değiştirilmez ise ilerleyen zamanlarda zincir üzerinde kopmalar, aşınmalar olmakta ve durum zincirin kopmasına kadar gidebilmektedir. Zincir koptuğunda ise hiç beklenmedik bir yerde yolda kalınacağı için triger zincirini zamanında değiştirmek güvenlik açısından da oldukça önemlidir.

 

 

Triger Zinciri İle Kayışı Arasındaki Fark Nedir ?

Hyundai modellerinde kullanılmakta olan triger zinciri ile triger kayışı arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Fakat bu farklar olmasına rağmen iki parçanında birbirlerine üstünlükleri mevcuttur. Triger zinciri, triger kayışına göre çok daha dayanıklı olduğu için bu zincirin kopması gibi durumlar çok nadir yaşanmaktadır. Fakat buna rağmen hala triger kayışı kullanmakta kararlı olan bazı markalar mevcuttur. Bunun sebebide triger zincirinin dezavantajlarıdır. Uzun mesafeler boyunca çalışmakta olan triger zincirlerinde dişli aşınmaları ve miller arasında hiza bozulmasına yol açabilmektedir. Triger zincirinin uzun süreli kullanımı ilerleyen zamanlarda zincir üzerinde bir uzamaya neden olacağından dolayı uzayan zincirin ses yapması ise triger zincirinin fazla tercih edilmemesinin sebeplerinden bir diğeridir. Bu nedenle triger zinciri kullanılan araçlarda bu zincir sakıncalı görünsede düzenli bakımlar yapıldığında triger zinciri ömürlük olacaktır. Bu problemlerin yaşanması tamamen insanların bakım yaptırmamalarından kaynaklanmaktadır.

 
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*