SGK 4A ve 4B iş göremezlik ödemesi nasıl öğrenilir?
İşgörmezlik tediye şartları, sosyal güvenlik müessesesi işgöremezlik ödemesi nasıl ve nereden alınır? 4A/4B iş göremezlik ödemesi görmek amaciyla yapılacak işlem/işlemler nelerdir? Haberimizde bu suallere bütün detaylarıyla cevap bulabilirsiniz…

Sigortalı olarak çalışıyorsunuz. Hastalandınız, iş hastalığına yakalandınız, iş kazası geçirdiniz veyahut doğum yaptınız Başka bir deyişle iş göremez vaziyete geldiniz. yasamsal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından bu hastalık döneminde mağdur olmamanız amaciyla size iş göremezlik ödemesi yapılır. SGK tarafından iş göremezlik ödemesi almanız amaciyla Sahiden de hastalığınızı delil edecek tek rapor sunmanız gerekmektedir. Rapor aldığınız bu sürelerde de işveren tarafından maaşınız ödenmez. Bu süre süresince ödemeniz yasamsal Güvenlik müessesesi tarafından yapılır. tek başka mühim husus da, bu hastalık olmadan evvel 90 vakit prim yatırmış olmanız gerekir. İşte yapılan bu tediye iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır.

4A VE 4B İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ ne türlü ÖĞRENİLİR?

İş göremezlik sorgulama işlemini e hükümet sisteminden öğrenmek amaciyla evvela yapmanız koşul olan size en yakın tek PTT şubesinden e-Devlet şifresi almaktır. PTT şubesine gittiğinizde üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, İzdivaç etme cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma destur kartı) ibraz edilerek alabilirsiniz.

Şifrenizi PTT şubelerinden iki Lira karşılığında edinebilirsiniz. dahada ardindan E-Devlet 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme işlemi amaciyla yapmanız gereken; (https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme) linkine tıklayarak T.C. numaranız ve E hükümet şifresi ile kimlik doğrulama işleminizi yaparak, e-Devlet sisteminde yasamsal Güvenlik Kurumu/Ortak Hizmetler/4a-4b işgöremezlik ödemesi sorgulama menüsünden tediye sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*