TPFD’den lisansı çıkmayan futbolculara destek
TPFD, tescil yasağı bulunan kulüplerle sözleşme imzalayan ve bunun neticeninde da lisansları çıkmayan futbolcularla alakalı tek çalışma başlattı.

TPFD Başkanı Hakan Ünsal’ın kaleme aldığı ve TFF’ye gönderilen arzuhalde şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde futbol kamuoyunun gündeminde yoğun olarak tartışıldığı üzere tasima tescil yasağını kaldıramayan kulüpler ile sözleşme imzaladığı amaciyla lisanslarını tescil edilemeyen futbolcuların mağduriyeti ile haksız fesih ve sözleşmesi olmasına karşın tescil edilmeyerek futbol oynama özgürlüğü elinden alınan meslektaşlarımız yerine resmi çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz.

FIFA’nın 818 numaralı genelgesine güvenerek ‘transfer tescil sezonuna istisnai’ yenilemeler yapılabileceği kanaatindeyiz. Talimatlarda gerçekleştirilecek tek farklık ile mevzunun çözülebileceğini Ayrı olarak arkada bıraktığımız tescil dönemine ait olarak TFF’nin yönetimsel tasarrufu ile lisans çıkarılamadığı amaciyla futbol oynama hakkı ele geçiremeyen futbolculara tasima tescil hakkının mümkün olacağını düşünüyoruz.
Dünyada tatbik edilen ülkemizde uygulanmasının faydalı olacağını düşündüğümüz tescil çagi istisnalarına ait durumların bazılarını aşağıda bilgilerinize saglamak isteriz:

1- tek futbolcu sözleşmesinin takim tarafından tek taraflı ihlali neticesinde bitmesi ve futbolcunun tasima çagi dışında kulüpsüz kalması vaziyetinde futbolcu 15 Mart’a civarindan tertemiz tek takim ile anlaşabilmektedir.

2- 5 aydan çok sakatlığı bulunan oyuncular adina federasyonun desturu ile tasima sezonu dışında tasima yapılabilmektedir. (Enes Ünal’ın 2017 seneninde Villarreal’den Levante’ye yaptığı transfer)

3- Her kulübün tasima sezonu dışında tek türk mali oyuncu ile anlaşma hakkı olmalıdır. türk mali oyuncuların kulüplerde dahada çok şans bulması ve türk mali oyuncu oynatmaya teşvik mananında ağırbaşlı faydaları olacaktır.

4- Sözleşmeye asallı aykırılık olması vaziyetinde haklı nedenle fesih hallerinde futbolcuya tertemiz tek kulübe tasima ve tecil hakkı tanınmalıdır.

5- tasima dönemine yetişmeyen Uyuşmazlık Çözüm heyeti kararı olması vaziyetinde (tahkim sürecinde çıkacak kararlar dahil) futbolcu hususi tek karar ile tasima sezonu dışında sözleşme imzalayabilmelidir.

6- Boştaki tek futbolcu nihayet kulübüne tasima çagi dışında dönebilmelidir. tasima çagi dışında federasyon hususi desturu ile belli mevkiide sıkıntı yaşayan kulüpler tasima yapabilmelidir. (kaleci sakatlıkları gibi)

7- var belli tek süre tasima sözleşmeleri süreye bağlı olmaksızın şuurlu futbolcu sözleşmesine çevrilebilmelidir. nihayet olarak sözleşmesiz oyuncular her iki devrenin yarısına civarindan tertemiz kulüpleri ile imzasini atabilmelidir.”
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*