Kanada’da trans yağ gitti, kalp sağlığı geri geldi
.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Genellikle kraker, çikolata, kek, bisküvi, mayonez, hazır patates kızartması, işlenmiş ve paketli gıdalarda bulunan trans yağları yasaklayan ülkelerde, kalp ve damar hastalıkları, tip iki diyabet ve karaciğer yağlanmasının takriben yüzde 6 azaldığı bildirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Endokrinoloji Derneği Yöneticisi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Kanada sağlık Bakanlığı’nca geçtiğimiz günlerde hidrojenize edilmiş (PHO) suni trans yağların kullanımının resmen yasaklandığını ve bu kapsama memleket içinde üretilen besin ürünlerinin yanı sıra ithal gıdaların da dahil edildiğini söyledi.

540 MİLYON ÖLÜME neden OLUYOR

Trans yağların kullanımının Amerika Birleşik Devletleri’nde de yasaklandığını anımsadan Yıldız, bu yağların başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere aralarında tip iki diyabet ve karaciğer yağlanmasının da bulunduğu kronik metabolik hastalıkların gelişme rizikonunu artırdığını dile getirdi. global hastalık yükü çalışmalarının, endüstriyel trans yağların çok tüketiminin yeryüzünde her sene 540 milyon ölüme kapı araladığını alana koyduğunu belirten Yıldız, trans yağların, doymamış bitkisel yağlara endüstriyel işlemlerle kısmi olarak hidrojen eklenip katılaştırılmasından elde edildiğini anlattı.

Kanada’da trans yağ gitti, kalp sıhhati art geldi

UCUZ VE uzunca ÖMÜRLÜ DİYE TERCİH EDİLİYOR

Yıldız, trans yağların zeytinyağı benzeri doymamış bitkisel yağlara göre dahada pahali olmayan ve uzunca ömürlü olduğunu aktaran Yıldız, “Yapay trans yağlar, kraker, çikolata, kek, bisküvi, mayonez, hazır patates kızartması ve dahada Bir hayli işlenmiş ve paketli gıdada bulunmaktadır. Trans yağ bulunan ürünlerin etiketlerinde ‘hidrojenize nebati yağ’ veyahut ‘hidrojenize bitkisel yağ’ ifadesi yer alır” bilgisini verdi. İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ Prof. Dr. Yıldız, trans yağların insan sağlığına tesirine ait çok sayıda çalışma yapıldığına işaret ederek, “1990’lı senelerden bu yana trans yağ tüketiminin LDL (kötü) kolesterol düzeylerini artırdığı ve HDL (iyi) kolesterol düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Trans yağ kullanımı, kalp ve damar hastalığı, tip iki diyabet, karaciğer yağlanması benzeri kronik metabolik hastalıkların gelişme rizikonunu artırmaktadır” diye konuştu.

Kanada’da trans yağ gitti, kalp sıhhati art geldi

DSÖ, 2023 YILINI amaç GÖSTERDİ

Dünya sağlık Örgütünün 2023 seneye civarindan bütün yeryüzünde trans yağ kullanımının Tamamiyle ortadan kaldırılmasını hedeflediğini belirten Yıldız, “Bu asama tamamlanana civarindan hergün trans yağ tüketiminin toplaminda enerji alımının yüzde 1’inden az olacak şekilde (2 bin kalorilik tek diyette 2.2. gramdan dahada az) sınırlandırılması önerilmektedir. Gıdalarda endüstriyel trans yağ kullanımı, 2000’li senelerin başında evvel olarak Danimarka, İsviçre ve İzlanda’da yasaklanmıştır. Yapılan ilmi çalışmalarda, trans yağ kullanımının yasaklandığı ülkelerde kalp damar hastalığı görülme sıklığı ve bu hastalıklara bağlı ölümlerde yüzde 6’lara varan oranlarda azalma bildirilmiştir” şeklinde konuştu.

Kanada’da trans yağ gitti, kalp sıhhati art geldi

45 ÜLKEDE YASAKLANDI

Yıldız, bugüne civarindan 45 ülkenin trans yağ kullanımının yasaklanması veyahut kısıtlanmasına baz alinarak yenilemeler yaptığına dikkati çekerek, haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri ve bu ay da Kanada’da gıdalarda trans yağ kullanımını Tamamiyle yasaklayan kanunların yürürlüğe girdiğini dile getirdi. Prof. Dr. Yıldız, “Trans yağların besin zincirinden kaldırılmasına baz alinarak 2000 yılından bu yana ayrım ülkelerdeki uygulamaları inceleyen 32 çalışma tek arada değerlendirildiğinde, sağlığın korunmasında en tesirli neticenin gıdalarda trans yağ kullanımının yasaklanmasıyla alındığı görülmektedir. Trans yağ kullanımı, yasaklama ile Tamamiyle ortadan kaldırılırken mahsul etiketlemesine dayalı düzenlemelerle yüzde 30-74 ve besin üreticilerinin gönüllülük asalına dayalı yenilemeler ile ama yüzde 20-38 oranında azaltılabilmektedir” dedi.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*