Başkan Erdoğan Gagavuzya’da
.imgtaa {display: block;position: relative; } .imgtaa img{display: block;} .imgtaa span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtesh {display: block;position: relative; } .imgtesh img{display: block;} .imgtesh span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 40px;height: 35px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/esh.png’) no-repeat; } .imgta {display: block;position: relative; } .imgta img{display: block;} .imgta span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 37px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; } .imgtd {display: block;position: relative; } .imgtd img{display: block;} .imgtd span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 46px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/d.png’) no-repeat; } .imgti {display: block;position: relative; } .imgti img{display: block;} .imgti span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 51px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/i.png’) no-repeat; } .imgtr {display: block;position: relative; } .imgtr img{display: block;} .imgtr span{position: absolute;right: 0;bottom: 5px; width: 99px;height: 27px;display: block; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/r.png’) no-repeat; }

Erdoğan Gagavuz Türklerine hitap ettiği konuşmasında “İlişkimizi stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık.” açıklamasında bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“1990’da Gagavuz bölgesinin özerk olmak statüsüne kavuşmasına destek veren hükümet adamlarını şükranla yadediyorum.

Türkiye ile Moldova arasındaki bağlar, Gökoğuz Yeri’ni de dahil kismina alacak şekilde, nihayet 16 senede her alanda perçinlenmiştir.

Bugün iki memleket tarihte hiç olmadığı civarindan birbirine yakındır. Fiziki sınırlarımız olmasa da Moldova’yı komşu memleket olarak görüyoruz, toprak bütünlüğünün korunmasına önem veriyoruz.

“SİZLERİN ASİL TAVRI MEDENİYET ÖRNEĞİDİR”

Gerektiğinde elimizdeki bütün olanakları Moldova amaciyla kullanmaktan çekinmiyoruz. hayat sahnesinde dogruluk ettiği konuma ulaşması içinm çaba sarf ediyoruz. Bundan ardindan da aynı şekilde Moldova halkının ve siz Gagavuz Türklerinin arkadaşı olmaya ayni ritimde devam edeceğiz. Sizler 1994 seneninde başka devletler dahil çatışmayla kıvranırken siz kardeşçe yaşamayı seçtiniz. Sizler bu topraklarda dayanışmayı teşvik ettiniz. Sizlerin bu asil tavrı tam manasıyla tek uygarlık örneğidir.

Kendi kimliğinizi, dilinizi, milliğinizi savunarak bu kalıtı torunlarınıza aktarmanzıı diliyorum. özellikle içinde bulunduğumzu nihayet vakitte bunun mühim olduğunu düşünüyorum.

IRKÇILIK BİR VEBA GİBİ YAYILIYOR

Geçmişi ve gelecğei aynı var olan toplumlar ayrıştırılmak isteniyor. Irkçılık tek veba benzeri yayılıyor. Buradaki soydaşlarımzıın Katiyen bunun benzeri tek tuzağa düşmemesi gerekiyor. Her birimizin bu bilinçle devinim edeceğine inanıyorum. Bu topraklardaki barış ve hzuur ortamının bozulmasına hiçbirinizin müsade etmeyeceğini düşünüyorum.

İLİŞKİLERİMİZİ STRATEJİK ORTAKLIK SEVİYESİNE YÜKSELTME KARARI ALDIK

Gerçekleştirdiğimiz bu tarihi ziyaret bizim amaciyla oldukça randımanlı geçiyor. Başbaşa kurullar arası görüşmelerimizde ilişkimizi stratejik ortaklık seviyesine yükseltme kararı aldık. Moldova ile kruduğumuz müsterek gelecğein köprüsü sizlersiniz. Moldova parlamentosunda üç Gagavuz Türkü mebus bulunuyor. Hiç şüphesiz sizleri siyasette temsil eden bu dostlarımıza iki mühim görev düşüyor. Birincisi sizin sesiniz olmak ikincisi de Moldova ile diyologlarını hep açık tutmak.

19 Kasım’da başkanlık seçimlerine gideceksiniz. Bu süreçte vatandaşık göreviniz birliğinizi, beraberliğinizi savunmak ve oyunuza sahip çıkmaktır. Oradan çıkacak neticenin belirleyicisi de siz olacaksınız.

Türkiye olarak Gagavuz Türkleri’nin hayatlarını en üst imkânlarda sürdürebilmesi amaciyla elimizden geleni yapacağız.

Gelecek sene Komrat’ta hatri sayilir büyüklükte tek eğitim kompleksi inşa etmek amaciyla koşul olan adımları atıyoruz.”

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } .catNw .nwItem h2 a{ width:98%!important; }
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*