Vajinismus Nedir? Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinismus Nedir?

Bazı hastalıklar kişilerin cinsiyetlerine ve benzeri özelliklerine göre değişmektedir. Kadınlara özel olarak görülen hastalıklar arasında vajinismus olarak adlandırılan hastalık da bulunmaktadır. Bu hastalık ülkemizde ve dünya genelinde on kadından birisinde görülür. Temel olarak kadınlarda cinsel organın çevresinde bulunan kasların istemsiz şekilde kasılmasını ifade eder. Bu olayın cinsel ilişki sırasında olması nedeni ile bu noktada sorunlar ile karşılaşılmasına neden olur. Farklı nedenlerden kaynaklanan bu istemsiz kasılmalar organ girişini kapatarak süreci imkansız hale getirir ve sorunların devam etmesine neden olabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı hem biyolojik hem de psikoloji etkilerle oluşabilir. Cinsel ilişkiden aşırı derecede korkmak bunun en önemli belirtisidir. Çiftlerin birbirine yaklaşmayacak fazla koru oluşması vajinismus belirtisi olarak açıklanabilir. Jinekologlar ile ilgili korku görülmesi de belirtilerdendir. Doktora gitmemek ve tedavi olmamak gibi korkular bunu ifade eder. Cinsel ilişki sırasında aşırı derecede ağrı hissedilmesi de belirtiler arasında gösterilebilir. Ağırlıklı olarak kadın tarafı için ağrı oluşurken aşırı kasılma nedeni ile erkek için de ağrılı olabilir. Cinsel ilişki sırasında bacakların açılmaması ve kasılma yaşanması da en sık görülen belirtilerden birisidir. Korkular ya da benzeri unsurlar nedeni ile oluşan kasılma sonucunda cinsel ilişkideki birleşme yaşanamaz.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus kasılmalarının nedenlerinde birisi kızlık zarı ile ilgili sorunlar olabilir. Bunun tıbbı şekilde temizlenmesi korkunun azalmasını ve kasılmaların ortadan kalkmasını sağlar. Psikolojik olarak görülen nedenlerin rahatlama ile ortadan kaldırılması da tedavi seçenekleri arasında yer alır. Kegel egzersizleri olarak belirlenen yöntemler uygulanarak rahatlama sağlanmaya çalışılır. Nefes ve gevşeme egzersizleri de bu noktada yarar sağlamaktadır. Son yıllarda en çok tercih edilen botoks ve dilatatör gibi tedavi yöntemleri de etkili olarak görülmektedir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*