Diyanet İşleri Başkanlığı tarih verdi! Hac kuraları ne zaman çekilecek?
Müminlerin en hatri sayilir büyüklükte özlemlerinden biri mukaddes topraklara gitmek… Hayalini ve İslam’ın en mühim vazifelerinden biri var olan hac ibadetini gerçekleştirmek isteyenler hac başvurusunu tamamladı. geçen sene kurada çıkmayanlar da bu sene tekrar müracaat yaptı. Şimdi sıra gözler hac kuralarında….Peki hac kuraları ne vakit çekilecek? İşte hac ile alakalı ayrıntılar…

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi web sitesinden hac kuraları ile alakalı İzah yaptı. Hac, İslam’ın beş şartından biri olarak onay ediliyor. Parasal manada yeteri civarindan var olan Müminlerin hac ibadetini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu sene çekilecek kura ile hacca gitmeye dogruluk kazananlar belirlenecek.

2019 HAC KURALARI NE ZAMAN?

2019 senesi hac kuraları 28 Aralık 2018 Cuma bugünü saat 15.00’da çekilecek. Vatandaşlar, hac başvuruları ile alakalı detaylara www.hac.gov.tr adresinden ulaşabilecekler. 2019 senesi hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecek.

HAC ne türlü YAPILIR?

Hac; mukaddes onay edilen mekânları dinî kasıtla ziyaret etmedir. Hac; İslâm’ın beş şartından biridir. Hac kelimesi İbrânîce’de hag şeklindedir; “bayram” mananına gelen bu kelime “bir şeyin çevreninde dönmek, dolanmak” mânasındaki hvg kökünden türemiştir.

Hac veyahut hag çok Daha önceki tek Sâmî tabir olup İbrânîce’den başka Ârâmîce’de ve Sâbiî dilinde de bulunmaktadır. Kelimenin asıl manasının “bir şeyin çevreninde dönme, dolaşma ve halka oyunu” olduğu, dahada ardindan bayram anlamını kazandığı belirtilmektedir.

hac-aa

Her sene milyonlarca Müslüman Kabe’yi ziyaret ediyor. Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Arapça’da “gitmek, yönelmek; ziyaret etmek” anlamlarına gelen hac kelimesi, fıkıh terimi olarak olanağı var olan her müslümanın belirlenmiş vakit içinde Kâbe’yi, Arafat, Müzdelife ve Mina’yı ziyaret etmek ve belli Bir takım dinî, görevleri adina getirmek suretiyle yaptığı ibadeti ifade eder. Bu ibadeti adina getirenlere Arapça’da hâc (çoğulu huccâc). Türkçe’de hacı denir.

KUR’AN’I KERİM’DE HAC İBADETİ

“Haccı da, umreyi de Allah amaciyla tamamlayın. eğer (düşman, hastalık ve eş sebeplerle) engellenmiş olursanız artık size basit gelen kurbanı gönderin. Bu kurban, adina varıncaya civarindan başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden her kim hastalanır veyahut başından rahatsız olur (da tıraş olmak zorunda kalır) sa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi, veyahut kurban kesmesi gerekir. Güvende olduğunuz vakit hacca civarindan umreyle faydalanmak istek eden kimse, kolayına gelen kurbanı keser. Kurban bulamayan kimse üçü hacda, yedisi de döndüğünüz vakit (olmak üzere) tam on vakit oruç tutar. Bu (durum), ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir. Allah’a karşı gelmekten sakının ve Allah’ın cezasının çetin olduğunu bilin.” (Bakara, 2/196)

“Hac (ayları), Bilinen aylardır.[4] Kim o aylarda hacca başlarsa, artık ona hacda cinsel ilişki, günaha sapmak, dövüş etmek yoktur. Siz ne hayır yaparsanız, Allah onu bilir. (Ahiret için) azık toplayın. Kuşkusuz, azığın en hayırlısı takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma)dır. Ey  us sahipleri, bana karşı gelmekten sakının.” (Bakara, 2/197)

“(Hac mevsiminde ticaret yaparak) Rabbinizin lütuf ve keremini istemekte size tek günah yoktur. Arafat’tan ayrılıp (sel benzeri Müzdelife’ye) akın ettiğinizde, Meş’ar-i Haram’da Allah’ı zikredin.[5] Onu, size gösterdiği benzeri zikredin. Doğrusu siz onun yollar göstermesinden evvel yolunu şaşırmışlardan idiniz. ardindan insanların akın ettiği yerden siz de akın edin ve Allah’tan bağışlanma dileyin. Kuşkusuz Allah çok bağışlayandır, çok acıma edendir.” (Bakara, 2/198-199)

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*