Askerlik süresi ne zaman değişecek?
Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar’ın askerlik süresinin kısalacağı istikametindeki açıklamasının derhal peşinden milyonların gözü yapılacak tertemiz düzenlemeye çevrildi. ama sistemin ne vakit uygulamaya geçeceği Daha netleşmedi. Peki ‘tek tip’ askerlik sistemi nasıl uygulanacak? İşte detaylar…

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, milyonlarca vatandaşın coskuyla takip ettiği tek tip askerlik çalışmalarıyla alakalı konuştu. bakanimiz Akar, ‘tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, ayni ritimde devam ediyoruz.’ demişti.

“KALICI ÇÖZÜM ARIYORUZ”

Akar bu erken yaptığı izahta ise, “Çalışıyoruz. rastgele tek şekilde belli tek süre tek mevzu olmayacak. eğer yapabilirsek, becerebilirsek ona çalışıyoruz, elimizden gelen her biçimde çabası gösteriyoruz. Bakanlıklarımızla, alakalı kuruluş ve kuruluşlarımızla görüşmek suretiyle kalıcı tek çözüm aramaya çalışıyoruz. Bu bakımdan belli tek süre çalışma titiz ve duygulu ilerliyor. Öyle tek şey yapalım ki tekrar tekrar gündeme gelmesin. her biri öngörebilsen, çalışmalarını faaliyetlerin ona göre planlayabilsin şeklinde.” dedi.

Olası tertemiz sistemle alakalı ise öne çıkan ad “Tek tip askerlik” olarak öne çıkıyor. mevzubahis tertemiz sistemde askerliğin 9 aya düşürülmesi konuşuluyor.

BAZI MESLEKLERE ÖZEL ASKERLİK

Yeni sistemde, Bir takım iş gruplarına hususi uygulamaların da olacağı ön görülürken, bu kapsamda; öğretmen, hakim, doktor ve Bir takım akademik alanlarda görevli var olan ile sporcular amaciyla esneklik getirilebileceği dile getiriliyor.

Bu iş gruplarına aza yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi amaciyla onlara ahenk gösteren vakit dilimlerinde askerlik hizmetinin adina getirilmesi sağlanacak. Örneğin öğretmenlerin askerlik yükümlülüğünü çoğunlukla yazın adina getirmeleri sağlanacak.

NİHAİ amaç şuurlu ASKERLİK

Yapılan düzenlemelerin asıl hedefi şuurlu askerlik. şuurlu silahlı güce geçişin hatri sayilir büyüklükte oranda yapıldığını belirtiliyor. Örneğin; doğu ve Güneydoğu’da silah altında bulunan askerlerin çoğu, artık şuurlu asker. Yen sistem ile birlikte askerlik hizmetini adina getirecek olanlar ön saflarda yer almayacak.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*