İBB şirketleri 94.5 milyon lira zararda
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 30 şirketinden 11’i 2018 yılının üçüncü çeyreğinde toplaminda 94 milyon 543 bin Lira zarar etti. Beltur AŞ. işletmelerinin genelinde fiyatlar piyasanın altında. Başka bir deyişle Beltur’un zarar etmesi anlaşılabilir. veya Şehir Hatları AŞ’nin hizmet maliyetleri çok olduğu amaciyla ve dolaysiz kâr emeli gütmediği amaciyla zarar etmesi de anlaşılabilir. Yıllar evvel yapılan caddeleri otoparka çeviren ve para akışı en çok var olan İspark’ın takriben 18 milyon Lira zarar etmesi ise dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 30 şirketinden 11’i 2018 yılının üçüncü çeyreğinde toplaminda 94 milyon 543 bin Lira zarar etti. zarar eden 11 şirket arasında para akışı maksimum var olan İSPARK’ın da bulunması dikkat çekti. CHP’li İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, “İBB iflas bayrağını çekmiş durumda. İBB ve şirketleri borç batağında yüzüyor artık İstanbul’u yönetemiyorlar” dedi.

CHP’li İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, İBB’ye bağlı 30 şirketin hasılatlarını ve karlılık vaziyetini sene süresince üçer aylık dönemler seklinde İBB Başkanlığı’na sorarak şirketlerin mali vaziyetini takip ediyor. Sağlam’ın en nihayet 2018 yılının üçüncü çeyreğine Başka bir deyişle Temmuz-Ağustos-Eylül dönemine ait sualine İBB tarafından verilen cevap çarpıcı tek tabloyu alana koydu.

31aralikibbgrf

 

EN ÇOK zarar EDEN ŞİRKET ŞEHİR HATLARI A.Ş

İBB’nin verdiği cevaba göre; 30 şirketten 11’i üçüncü çeyrekte toplaminda iki milyar 192 milyon 744 bin Lira hasılat elde ederken, 94 milyon 543 bin Lira zarar etti. Bilançoya göre; en çok zarar eden şirketlerin evvel esnasında 18 milyon 469 bin liralık zarar ile Şehir Hatları A.Ş yer aldı. İkinci sırada bulunan İSPARK da 17 milyon 949 bin Lira zarar etti. Verilen cevaba göre; Metro A.Ş 15 milyon 790 bin, Spor A.Ş 11 milyon 443 bin, Medya A.Ş 10 milyon 585 bin, Bimtaş 6 milyon 907 bin, İsyön 6 milyon 424 bin, İston AŞ iki milyon 656 bin, Otobüs A.Ş iki milyon 178 bin, Beltur tek milyon 817 bin, Uygulamalı Gaz AŞ 325 bin Lira zararda.

İFLASA SÜRÜKLENİYORLAR

İBB şirketlerinin mali vaziyetini izleyen CHP’li İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, İBB’nin iflas bayrağını çektiğini savunarak, “Biz hükümetin yanlış ekonomi politikalarına karşı önlem alsın, İstanbulluların parası çarçur edilmesin, kaynakları milletçe amaciyla kullansın, yurttaşlarımıza hizmeti pahali olmayan ve kaliteli getirsin, bunun için katkı yapacağımızı İBB Mecliste defaatle söyledik. ama İBB Başkanı yumuşak başlı bizi dinlemedi, dahada seçileli tek sene oldu ama İBB ve şirketleri borca batırmış, iflasa sürüklemiştir” dedi.

Sağlam, İSPARK benzeri bütün hasılatı para olan, para akışı bu civarindan çok şirketin batık vaziyette olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

SEÇİM ÇALIŞMALARINDA MI KULLANILDI?

Şirketlerden 24 Haziran seçenek çalışmalarına kaynak aktarıldığını öne süre gelen Sağlam, “Üçüncü çeyrek, 24 Haziran seçimlerinden sonraki çagi kapsıyor. Mevlüt Uysal’ın 24 Haziran seçimlerinde bu şirketleri açık olarak siyasi emelleri amaciyla kullandığı anlaşılıyor. İstanbul halkı bunun hesabını 31 Mart seçimlerinde tabiki soracaktır” diye konuştu.
Sağlam şöyle ayni ritimde devam etti:

“Yarım milyondan çok İstanbul’unun suyu ve doğal gazı kesik. Ulaşım çok pahalı, erken kartına 5 Lira yükleyen işçi ve öğrenci tek susamli simit yiyip bugünü tamamlayarak akşam Haneye dönmeye çalışırken; İBB Başkanı yumuşak başlı tek şekilde yurttaşlarımızın parasını hiç etmiştir. Bu kul hakkı yemektir. Bu adaletsizliktir. Başta trafik ve ulaşım olmak üzere İstanbul’un bütün sorunlarını biz çözeceğiz. Halkımız ile birlikte yöneteceğiz.”

İBB’DEN AÇIKLAMA

31 Aralık 2018 tarihindeki (bugün) SÖZCÜ Gazetesi’nde, CHP’li İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam’a atfen ‘İBB şirketleri 94.5 milyon Lira zararda’ başlığıyla yayınlanan haberde bulunan söylentilere ait aşağıdaki izahın yapılması gereği doğmuştur.

Haberde yer alan, 2018 senesi III. Çeyreği itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketlerinden bazılarının zarar ettiği iddiası netlikle doğru değildir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, İBB İştirak Şirketleri karlılığı ön planda tutmayıp; kamusal faydayı, müessesesel yasamsal sorumluluğu, müessesesel yönetim ilkelerini benimsemiş şuurlu tek yönetim anlayışı ile yönetilen şirketlerdir.

Şirketlerimizin ara dönemlerde, yaptıkları Bir takım yatırımlar ile, işlerin dönemselliğinden ve mevsimselliğinden dolayı zarar etmekte benzeri gösterilmesi, netlikle yılsonu itibariyle de zarar edeceği mananına gelmemektedir.

2018 yılsonu itibariyle (IV. asama belli tek süre Vergi Beyannameleri 14 Şubat 2019 tarihi itibariyle verilecektir) İBB İştirak Şirketlerimizden hiçbirisi amaciyla zarar öngörülmemektedir.

Sonuçlanmamış ve Bütçe olarak IV. asama rakamları dahi açıklanmamış veriler üzerinden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklari ve Başkanı Sayın Mevlüt yumuşak başlı ile alakalı Kamuoyunu yanıltıcı haberin düzeltilmesi ricasıyla bilgilerinize sunarız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
BASIN DANIŞMANLIĞI

 

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*