Aile hekimliğinde rapor çılgınlığı bitiyor
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun (AHEF) dile getirdiği, aile hekimlerinin iş yükü artıran sağlık raporları ile alakalı tek düzenlemeye gidildi. bunun için göre artık sağlık Bakanlığı onayı olmaksızın hiçbir kuruluş kendi inisiyatifiyle rapor belirleyip aile hekiminden istek edemeyecek.

Aile Hekimlerinin asıl görevlerinin yapılmasının önüne geçen sağlık raporu taleplerine sağlık Bakanlığı müdahale etti. Aile hekiminden istenen rapor çeşidi 400’ü geçiyordu. Artık sağlık Bakanlığının onayı olmaksızın hiçbir kuruluş kendisinin inisiyatifiyle rapor belirleyip aile hekiminden istek edemeyecek.

Türkiye’de bebeğinden yaşlısına, bütün ıslak grupları ile temas halindeki tek iş var olan Aile Hekimliği, birinci basamak sağlık hizmetlerinde ve savunucu sağlık hizmetlerinde çok hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip. ama Aile Hekimleri devamlı yükselen iş yükleri ve kendilerinden istek edilen sayısı 400’ü bulan raporlar hasebiyle mesleklerini yapamaz vaziyete gelmişlerdi.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF’in konuyu gündeme getirmesi ile sağlık Bakanlığı konuya müdahale etti. sağlık Bakanlığı yetkililerinden oluşan şuurlu heyet ile Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu yönetim heyeti Ankara’da tek araya gelerek konuyu detaylıca görüştüler.

SEK SEK OYNAYABİLİR RAPORLARI TARİHE KARIŞIYOR

Toplantıda alınan karara göre bundan bunun benzeri sağlık Bakanlığı mevzuatında olmayan hiçbir mevzu amaciyla Aile Hekimlerinden rapor istek edilemeyecek. İş, okul, kurs ve benzeyen nedenler amaciyla rapor ihtiyacı olması vaziyetinde Kurumlar evvel taleplerini sağlık Bakanlığına iletecek. sağlık Bakanlığının raporlar ile alakalı mevzuatına göre asama ilerletilecek.

Konuyla alakalı konuşan AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan, gelinen noktanın umut veren olduğunu söyleyerek şunları ifade etti. “Ülkemizde Ne yazık ki nihayet senelerde rapor konusu içinden çıkılamaz tek vaziyete geldi. mevzu her ne olursa olsun, Aile Hekimlerine gidiliyor ve uzmanlıkları olsun olmasın, onlardan rapor yazmaları istek ediliyor. Bu raporlar içinde neden istendiği ve doktor olarak neye bakılacağı bilinmeyen yüzlerce tür rapor da var. Çilingir Kursuna Gidebilir, Satranç Oynayabilir, Makedonya’da öğrenci olabilmektedir veyahut öğrenci amaciyla sabahçı olamaz raporu gibi. elbet bunlar arasında aile sıhhati merkezlerinde düzenlenemeyecek civarindan ince detayları olan, kontrolün tamamının gerçekleştirmek amaciyla merkezlerimizde var olmayan tıbbi gereçlere gereksinim duyulan ehliyet raporları benzeri ağırbaşlı raporlar da var. Aile Hekimlerimiz mesleklerindeki Bir hayli sıkıntı ile ugras ederken, bu rapor çılgınlığı onların mesaisinin 0’unu alıyor ve hastalarına vakit ayırmasının önüne geçiyorken tek yandan, başka istikametten da vatandaşımızın önüne rapor isimi altında çıkartılan bürokratik engeller çoğu sefer can sıkıcı oluyor.. sağlık Bakanlığımızın konuya müdahale etmesi nihayet derece umut verici. Yaptığımız toplantıda konuyu detaylıca kendilerine sunduk. Onlar da gerekenin yapılacağını ifade ettiler. Dileriz hekimlerimizi çalışamaz vaziyete getiren bu rapor konusu kısa müddette çözüme kavuşmuş olacak” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*