Hikmet Karaman: Önceliğimiz şehrimizin plakası 38 puan
Sezon başında iyi tek kadro kurulduğunu ifade eden deneyimli çalıştırıcı, “Ama performansı değerlendirdiğimizde o kadronun oyuncu kalitesinin ligdeki sıralamaya yansımadığını görüyorsunuz” dedi.

“LİGİ BÖYLE BİTİRMİŞ OLSAYDIK ÇOK İYİ”

Kulüplerin yaşamış olduğu ahenk gösteren ücret sorunların sporcuların performansına da yaşadığına işaret eden Karaman, “Sporcu grubunun iyi tek performans verebilmeleri amaciyla zihinsel olarak mutluluk dolu olmaları gerekiyor. Dolayısıyla bütün Türkiye’nin yaşadığı benzeri Kayserispor da bu dalgalanmayı yaşadı ve nihayetinde biz geldik. üç mücadele ve kupada alınan neticeler nihayet derece başarılı. Ama lig bitmiş değil. Ligi bunun benzeri bitirmiş olsaydık çok iyi ama lig ayni ritimde devam ediyor. Dolayısıyla yakaladığımız hemide oyun performansını ayni vakitte da aldığımız puanları yukarıya çekmek zorundayız” diye konuştu.

“BAŞKAN VE YÖNETİM SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR”

Kamp zamani değerlendirmesinde özellikle işin yönetimsel ve psikolojik vaziyetine dikkat çeken Karaman, “Kampın değerlendirilmesi basit olmuyor. Arada tek mücadele oynamak zorunda kalıyoruz, arada idman yapıyorsunuz. aynı zamanda reis ve yönetim heyeti problemleri çözmeye çalışıyor. Medyanın beklediği benzeri Yalnızca tek kamp değerlendirmesi, oyuncuların değerlendirilmesi, futbol üstüne Strateji takım kurma değerlendirmesinden çok, sorunların derhal sevk ve yönetim konularında nasıl çözüme kavuşturulup bunları oyuncuya yansıtıp, bundan ardindan oyuncunun zihinsel manada kendisinin işine konsantre olmalarını sağlayacak tek şekilde geçiyor. nihayet vakitte devletimizin olaya el koyması, kulüplere muavin olması bunun en net örneği, bu tek gerçek. bunun benzeri tek gerçeğin olduğu tek yerde oyuncuyu kampa antrenmana geleceğe motive etmek zihinsel manada sade değil. Zira oyuncunun kafasında başka şeyler varsa onu buraya konsantre edip hemide zihinsel anlamda, ayni vakitte da fiziki manada hazırlamak basit değil” ifadelerini kullandı.

“FİRE VERDİK, ROTMAN GİTTİ”

Transfer yasağının kendileri amaciyla dezavantaj olduğunu ifade eden Karaman, “Ancak bendeniz buraya gelirken sayın reis Erol Bedir, ‘hocam bizim tasima yasağımız var’ dedi, biz bunu bilerek geldik. O vakit şunu söylemiştik bu kadrodan hiç fire vermeyecek. Fire vermedi mi biz teknik heyetin kapasitesini bu oyunculara yansıtırız dedik. Fire verdik. Rotman gitti. doğal oradaki şey de belli tek süre farklı, sözleşmesinde bendeniz bilmiyordum yazan tek maddeden dolayı tek taraflı kendisinin insiyatifini kullandı, mevzu hakkinda çok konuşmak istemiyorum. doğal teknik manada teknik heyet mananında benim amaciyla kayıp. Zira atilim gücüm var, oynayan oyuncu grubu var, rekabet ortamı var. Bunlar hep iyi futbolcularla oluyor. Artık bununla alakalı rastgele tek yorum getirmek istemiyorum” şeklinde konuştu.

“ÖNCELİĞİMİZ ŞEHRİMİZİN PLAKASI 38 PUAN”

Ligdeki konumları ve 2. yarıdaki performanslarının nasıl olacağı üstüne ise deneyimli çalıştırıcı, “Ben dahada evvelce de söyledim, şehrimizin 38 plakasını tek yazalım. Önce onu tek yazalım, onu ne civarindan acele yazarsak önümüze dahada iyi bakarız. Bu basit mı, değil. Çok zor. Çünkü bizim tasima yasağımız olduğu amaciyla rakiplerimizin tasima yapıp kendisi kendilerini güçlendireceğini biliyoruz. Bu da rekabet ortamını nihayet derece artıracak. Zira hiçbir takım yukarılarda kendini garanti altında sayamaz çünkü üç mücadele üst üstüne kazanan, üç mücadele üst üstüne kaybeden yer değiştiriyor. bunun benzeri tek lig var. İlk dönem üç mücadele dört mücadele kazanmış takımlar var, puanlar da ortada. Şimdi bu takımların 2. yarıda 7-8 mücadele kazandığını düşündüğümde o baraj 38 mi olur 37 mi olur bilemeyiz” dedi.

“YAŞLI BİR LİGİMİZ VAR”

16 ile 20 ıslak arasındaki oyuncuların toy sayılabileceğini ama ligin yaşlılığından dolayı 24 yaşında olan oyuncuya dahi toy denildiğini aktaran Karaman, “Yaşlı tek ligimiz var. Şunu da ek etmek lazım, yurtdışına gittiğimizde mücadele seyrettiğimizde beğendiğim oyuncular 32, 33, 34 yaşında. En çok takımlarda beğendiğim oyuncuların yaşını sorduğumda o vakit futbol yaşının 30 yaşının normal olduğunu ülkemizde sindirmemiz gerekiyor. 30 ıslak artık en iyi oyuncular, kendine bakmışsa, kilosu yoksa sık sık sakatlanmıyorsa 30 yaşın performans açısından en iyi ıslak olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“KRİZLER GENÇ OYUNCULAR İÇİN FIRSAT”

Gençlere fırsat verdiklerine işaret eden Karaman, “Şimdi her antrenörün değişik tek nazar açısı var. tek de krizler hemide kulüpleri, ayni vakitte da teknik adamları fırsata çevirebiliyor. Bu fırsat ne oluyor, toy oyuncuları çıkarma. Biz de kampa 8 oyuncu getirdik, çünkü mecburuz. Oyuncu bulmak zorundayız. Oyuncu geliştirmek zorundayız kendisinin bünyemizden altyapıdan belli tek süre yeteneği varsa biz de üstüne tek şeyler katıp takıma katkı uygulamak zorundayız. Bu sezon tek oyuncu çıkarabileceğimi düşünüyorum, sezonun sonuna civarindan takıma katkı yapacağız. O bahtımız var. İsim vermeyeyim. İsim verirsem toy oyuncularımızı A takıma aldın mı maça soktun mu, yasamsal medyada artık resimlerle kamera görüntüleriyle süslüyor. Bunu kullanan oyuncu temsilcileri de var. Oyuncu tek anda değişik tek yerde olabiliyor, onun amaciyla çok dikkatliyiz bu konuda” izahını yaptı.

“BAŞAKŞEHİR AVANTAJLI”

Ligdeki şampiyonluk yarışı ile alakalı de fikirlerini belirten Karaman, “Başakşehir takımı avantajıyla birlikte yaptığı transferlerle birlikte kendini güçlendirdi. tasima yapmasaydı Sual işareti olabilirdi ama yaptığı transferlerle onları takip eden, rekabet ortamına giren alttaki takımların tek tık yukarısına geçti. hemide takım olarak yukarıdaydı, ayni vakitte da transferlerle tek tık yukarıya geçti. Artık takım olarak burada top hemide teknik heyet, ayni vakitte da takımlarında. bunun benzeri tek avantajı değerlendirmeleri geliyor, onlar amaciyla tarihi tek fırsat. Aynı şekilde onları izleyen Trabzonspor var. Trabzonspor da bu konuyla alakali deneyimli olduğu amaciyla iyi tek taraftarlarina sahip olduğu amaciyla eğer 2. yarıya iyi başlangıç yaparsa ligi çok zorlar. başka adayım Galatasaray. Fatih hoca o kadroyla şampiyon oldu, orada da Başakşehir avantajlı durumdaydı, Beşiktaş’ın da iyi tek kadrosu vardı ama Fatih hoca teknik heyetin tesirini takıma yansıtıp şampiyon oldu. tekrar bu sene aynı şeyi kullanabilirler ama geçen yila oranla bu sene dezavantajlılar. Malatyaspor da orada, mühim oyuncularını kaybetti. tasima yapıyorlar, tasima nihayetinde görmek lazım. bu erken itibariyle şans verdiğimiz takımlar var ama tasima bitmedi. Diğerleri öyle tasima yapar ki tek anda rekabet ortamını çoğaltıp avantajlı vaziyete geçebilir. grup düşme potasında sanırım şu anda 10 takım var ama bu 5-6 hafta ardindan 5-6 takım arasına düşer” ifadelerini kullandı. 

“OYNADIKÇA OYUNCU GELİŞİR dahada ÇOK MAÇ OYNAYALIM”

Türk futbolu ve hayat futbolu ile alakalı da görüşlerini paylaşan Karaman, tavsiyelerde de bulunarak şöyle konuştu:

“Şu ülkenin futbol maçında kalalım dediğim İngiltere. Bakıyorsun hemide takım sayısı fazla, hemide durmadan mücadele oynuyorlar. Yılbaşında da oynuyorlar, döneminden evvel de oynuyorlar, sonrası vakit de oynuyorlar. tek de kupada oynuyorlar. kendisinin kupalarında oynuyorlar. cenup Amerika’ya bakıyorsun tek sene lig hiç bitmiyor, tek bir biz oynamıyoruz. Oynayalım. Oynadıkça oyuncu gelişir, oynadıkça taktikler gelişir, tertemiz oyuncular gelir. Ülkemizin naklen gelirlerinde müthiş tek paranın futbola aktarıldığını görüyoruz. O vakit oynansın. Yayıncı kuruluş da bundan faydalansın. Zira ne yapacaksınız netlikle haftada 2-3 mücadele oynadığınız vakit tertemiz oyuncular atmak zorunda kalacaksınız, ülkedeki kaosu bitireceğiz. sektör bugünü mücadele oynuyorsunuz başka pazara civarindan medyanın hiçbir işi yok. Ne yapıyor? teknik patronu eleştiriyor, yönetimini, takim başkanını hakemleri eleştiriyor. Zira medya da tek şey uygulamak zorunda…Nasıl geçilecek 5-6 günü? Ama mücadele oynadıkça fokus değişiyor. mücadele olmayınca bütün bu eleştiriler teknik adama yansıyor, başkana ve oyuncuya yansıyor. Hepsi demoralize oluyor, hoca değişiklikleri oluyor. Oyuncu konsantrede zorluk yaşıyor, hakemler dinlendirilmeye gidiyor, art geliyor. her biri bundan nasibini alıyor ama mücadele oynadıkça şimdi diyecekler ki haftada üç mücadele oynuyorsun kadronu ona göre kur. 30 kişilik kadro yap. Palmeiras şampiyon oldu 30 kişilik kadrosuyla üç ayrı kulvarda gidiyor. hemide ligde gidiyor, ayni vakitte da bölgesel ligde, hemide kupada oynuyor. Nasıl yapıyor, takım sayıları da fazla. Diyeceksiniz ki kültürü değişik ama futbol her yer de futbol. Mesela kupayı Almanya ne yapıyor? Lig başlamadan evvel tek kupa oynatıyor. Sıkıştırmıyor takvimi, biz ne yapabilirdik, aynı zamanda tek kupa maçını çıkarabilirdik, çok huzurlu oynayabilirdik. O vakit ne oluyor oyuncu oynuyor ve takvim sıkışmıyor. Hocalar ne diyor takvim sıkışınca üç maça çıktım dört maça çıktım.” 

“LİGİMİZİ ÜLKELERE SARMALIYIZ”

Bu sezonki nokta cetvelini de değerlendiren Karaman, “Bu sene Anadolu takımlarının hatri sayilir büyüklükte kulüplerimizin tasima yapamadıklarından dolayı Anadolu kulüplerimizin de yabancı konularında iyi eşit tutturduklarında kolayca liderlik amaciyla baş edebileceklerini görüyoruz. Dolayısıyla lig seviyesine baktığımda tek de biz bu işin içinde teknik adamlarız. Görüş bildirdiğimde kendimi de eleştirmiş oluyorum. Karşı taraf demez mi yahu hocam siz teknik adamsınız bu sizin performansınız, doğru. bendeniz mesele İngiltere ligini seyrettiğimde tek şeyler öğrendiğimi görüyorum, sistem, tempo ve ayrım varyasyonlar var. değişik farklı takımlara dokunuşları görüyorum, ayni vakitte da bunu Yalnızca Arsenal’de, City’de, Tottenham’da, Chelsea de, Manchester United da değil, başka kulüplerde de görüyorsun. ayrım antrenörlerin müthiş tek savunmasını, duran toplarını, taç atışlarını görüyorsun. belli tek süre İspanya’ya bakıyorsun, Arjantin’de belli takımların maçlarına bakıyorsun aynı şekilde. Brezilya amaciyla de bu geçerli. Alman ligi birinci sırada, bendeniz bunu söylerken şunu da alana koyabiliriz ligimizi rastgele tek ülkeye sattık mı? Bizim ligimizi satın alan var mı heyecan ediyorum. İspanya veyahut İngiltere bizim ligimizi yayınlıyor mu, tek mücadelesi gösterebilirdi mesela. bunun benzeri olmayınca ne oluyor, bizi kimse tanımıyor. Nerede tanıyor Türk teknik adamını, Şampiyonlar Ligi, UEFA oynarsan ulusal takımın başındaysan tanıyor. O iyi antrenör diye alacağın neticelere göre sana teklifler geliyor. Oyuncu da aynı şekilde. Oyuncular da orada tanınıyor, bizim oyuncularımızı da burada görüp değerlendirmeye alıyorlar. Ligdeki değerlendirmeleri çok baz almıyorlar, orada da gördüklerini ligde de biz bunu izleyelim diyorlar. Ligimiz bu ülkelerde satın alınıp gösterilse değişik şeyler alana çıkabilir” dedi.

“VAR GELİŞİYOR”

Video muavin ortada hakem Sistemi’nin (VAR) çok katkısı olacağını dahada döneminden evvel de söylediğini belirten Karaman, “O vakit tersini söyleyenler bu erken VAR’ı desteklemeye de başladı. Bu iyi tek sonuç. Zira misal kimi aleyhinize de olabiliyor. Kasımpaşa maçında verilmeyen iki golümüzü var verdi. Hakeme kalsaydı mücadelesi kaybetmiştik. Onun amaciyla teknolojiden, bilimden her vakit faydalanacağız, öğreneceğiz ve kendimizi geliştireceğiz. Ama teknolojiyi iyi kullanacağız, yandaş kullanmayacağız. Zira halkoyu seyrediyor. VAR, evvel zamanlarına göre gelişmiş durumda. En popüler hakemimiz Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi’nde hayat kupalarında mücadeleler yöneten ve o grubun içinde üst düzey yaşayan biri olarak VAR ile alakalı geçenlerde yapmış olduğu tek röportajını izledik o da eş şeyler söylüyor. Onun da görüşleri çok önemli” izahını yaptı.

İbrahim ALİOĞLU – Ali DANAŞ / FOTOĞRAF: Gürkan DURAL – ANTALYA, (DHA)
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*