Posta puluyla bilinçli ilaç kullanımı özendirilecek
Bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçebilmek amaciyla çalışma yürüten Manisa İl sağlık Müdürlüğü ile PTT arasındaki iş birliğiyle “İlacım ne yoksun ne fazla” yazılı pul tasarlandı.

Hazırlanan pullar, İl sağlık Müdürlüğünün bütün gönderilerinde kullanılarak şuurlu ilaç kullanımının önemine işaret edilecek.

AA’nın haberine göre; Manisa İl sağlık Müdürlüğünce, hazırlanan Akılcı İlaç Kampanyası kapsamında okulları gezerek doktor reçetesi olmadan ilaç kullanılmaması gerektiği anlatıldı. Çalışmanın sınırlarını genişleten müdürlük, bu kapsamda PTT ile iş birliği yaparak üzerinde “İlacım ne yoksun ne fazla” yazılı pul hazırlattı.

Manisa İl sağlık Müdürü Necip Yemenici, tasarlanan pul ile farkındalığı arttırmak istediklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığının sürdürdüğü şuurlu antibiyotik kullanımının çerçevesini genişlettiklerini belirten Yemenici, “Yürütülen projede amacımız hemide antibiyotik ve başka ilaçların İhtiyaç duyulan yerde kullanılması ayni vakitte da doktorlarımızın gereksiz tek şekilde ilaç yazmasının önüne geçmek” dedi.

“AKILCI İLAÇ EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK”

İl sağlık Müdürlüğünün yollayacağı bütün gönderilerin üzerinde pulun olacağına dikkati çeken Yemenici, şunları ifade etti: “Bu pullar ‘ilacım ne yoksun ne fazla’ sloganıyla zarfların üzerinde yer alacak. gereksiz ilaç hemide vücuda yarar sağlamıyor ayni vakitte da ekonomimize zarar veriyor. İlaçların olmamış maddeleri ithal bu sebeple memleket ekonomisinin içinde bulunduğu bu güç günlerde katkı yapmamız gerekiyor. Başka bir deyişle ilacı gerektiği yerde vakitte ve gerektiği civarindan kullanacağız. Vatandaşımız bunu puldan anlayacak.”

Projeden sorumlu aciliyetli sağlık Hizmetleri sağlık Hizmetleri İlaç ve Tıbbi aygıt ev Başkanı Levent Dinçer de pul benzeri mühim tek araçla hafızalarda yer edinmek istediklerini aktardı.

Dinçer, “Manisa İl sağlık Müdürlüğümüzün bütün yazışmalarında bu pulu kullanacağız. Farkındalık yaratarak ilaç kullanımını bütün halk müesseselerine ve halka yaymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.