Ticaret Bakanı Pekcan’dan ihracat desteği müjdesi
Bakan Pekcan, 2018 seneninde küresel üretim, büyüme ve dışsatım üzerinde görülen olumsuzluklar, küresel ticaret savaşları, Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ve yükselen jeopolitik risklere karşın Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin dışsatım rekorunu dahada evvelki rekorun 10,5 milyar dolar üstüne çıkarak kırdığını ve 168,1 milyar dolarlık ihracata ulaştığını belirtti.

Bakan Pekcan, “İhracat hedeflerimize ulaşmak, aynı zamanda dışsatım artışını yapısal ve sürdürülebilir şekilde uzunca döneme yaymak amaciyla tek sonraki dönemde tertemiz ve doğru siyasetler geliştirmek, ek pazarlara ve tertemiz kuşak teknolojilere odaklanmak gerekmektedir” dedi.

Bu çerçevede Ticaret Bakanlığı olarak bütün dışsatım desteklerini Türkiye’nin dışsatım potansiyeline direk katkı sağlayacak alanları geliştirmek üzere tasarladıklarını belirten bakanimiz Pekcan, “Bugüne civarindan olduğu benzeri tertemiz dönemde de öncelikli olarak küresel alanda ihraç ürünlerimizde teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya ve pazarlamaya yatırım yapan firmalarımızın en hatri sayilir büyüklükte destekçisi olacağız. Bakanlığımızca sunulan esya ihracatına baz alinarak hükümet yardımlarımız neden nitelik, neden nicelik olarak devamlı iyileştirilirken, KOBİ’ler başta olmak üzere her ölçekte firmamızdan yükselen istek görmektedir. Bu doğrultuda 2018 seneninde toplaminda 12 bin 255 firmamıza destek sağladık. 2019’da değişen ve gelişen dışsatım portföyümüze ahenk gösteren olacak şekilde ihracatçılarımıza üç milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz. Bu şekilde ihracatçılarımızın nihayet dönemdeki kuvvetli performansını taçlandırmış bulunuyoruz.

Yeni ekonomi Programı’nda da duyuru edildiği benzeri tek sonraki üç senelik dönemde halk kaynaklarımızın öncelikli olarak ihracatı artıracak, teknolojik mahsul imalatı sağlayacak, cari açığı azaltacak yatırımlara kanalize edilecek olması, dışsatım odaklı politikalara verilen önemin en hatri sayilir büyüklükte göstergesidir. İnanıyoruz ki 2019 yılındaki ağırbaşlı kaynak artışı ile birlikte ihracatçımızın faydasına sunulan bu destekler, dahada çok katma kıymetli ihracatı teşvik ederek ihracatımıza tertemiz tek ivme kazandıracaktır” değerlendirmesini yaptı.

En hatri sayilir büyüklükte pay teknoloji, markalaşma ve tasarıma

Destek programları içinde ihracata tertemiz başlayacak var olan girişimciden sektör faaliyetlerini artırmak istek eden ihracatçıya ve artık hayat markası olmaya aday firmalara civarindan her ölçekte firmanın kendisine has ihtiyaçlarına hızlı ve basit cevap bulmasının mümkün olduğuna dikkat çeken Pekcan, şunları dedi:
“Bu vizyon ile ihracatımızın çok katma kıymetli dönüşümünü sağlamada en mühim önceliğimiz var olan teknoloji, markalaşma ve tasarıma baz alinarak 2018 seneninde verilen toplaminda 861 milyon liralık destek tutarı, destek bütçemizden en hatri sayilir büyüklükte hissesi almıştır. 2018 seneninde takriben 600 firmanın teknoloji, tasarım ve markalaşma faaliyetleri desteklenmiş olup, tertemiz dönemde dahada çok markamızı, türk mali ve ulusal teknolojimizi hayat pazarlarına taşımak, her sektörden dahada çok sayıda firmamızın tasarım ve mahsul geliştirme kapasitelerini artırmak amaciyla destek sağlamaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Fuar ve ülkemiz Ticaret Merkezlerine sağlanan destekler

Pekcan şöyle ayni ritimde devam etti:

“İhracatımızın mahsul ve memleket bazında geliştirilmesine baz alinarak firmalar tarafından en çok kullanılan desteklerimizden var olan fuar destekleri amaciyla 2018 seneninde 8 bin 700’ü aşkın firmamıza toplaminda 520 milyon liralık kaynak sağlanmıştır. Başta vatan dışında düzen eden neden bireysel, gerekse ulusal katılımlı fuarlar olmak üzere firmalarımızın fuar katılımları tertemiz dönemde en faal şekilde teşvik edilecek, ulaşım ve nakliye dahil ihracatçılarımızın harcamaları desteklenecektir. vatan dışı pazarlara nüfuz etme ve bu pazarlarda dağıtım kanalları ağımızın güçlendirilmesi emeline baz alinarak olarak Türkiye’de üretilen ürünün ihraç pazarlarındaki reklam ve marka tescil giderlerinin ihracatçılarımızın vatan dışında münferit olarak açacakları ofis, mağaza ve depoların kira masrafının yanı sıra, vatan dışı pazarlarda gereksinim duydukları ofis, depo, danışmanlık benzeri Bir hayli unsuru toplu olarak kullanabilecekleri ülkemiz Ticaret Merkezlerimiz amaciyla 2018 seneninde 120 milyon liralık kaynak aktarılmış ve bu destek programlarından toplamda 743 firma yararlanmıştır.

İhracatımızın mahsul ve memleket bazında geliştirilmesi emeline baz alinarak olarak ihracatçılarımızın tertemiz pazarlar ve potansiyel müşteriler keşfetmelerini sağlayan sektör araştırmalarına, vatan dışındaki şirketlerle buluşmalarını sağlayan ticaret ve alım heyetlerine, vatan dışı pazarlarda önde gelen e-ticaret sitesi üyeliklerine, aynı zamanda vatan dışında şirket satın almak üzere gereksinim duydukları analizlere ve ileri teknolojiye sahip vatan dışı şirket alımında kazanç saglama giderlerine destek veriyoruz. 2018 seneninde bu alanlarda 80 milyon Lira bütçe belirleme edilmiş ve iki bin civarında firmamız destek kapsamına alınmıştır.

Diğer istikametten dışsatım yaparken firmalarımızın almak zorunda oldukları dokümanların yanı sıra dışsatım yaparken kendilerine avantaj sağlayacak belgeler amaciyla yapacakları harcamalarına destek sağlamaya ayni ritimde devam ediyoruz. Ayrıca, firmalarımızın ihraç ürünlerini vatan dışındaki küresel ölçekte alıcılara pazarlamaya baz alinarak maksimum iki senelik projelerine destek veriyoruz, 2018 seneninde bu alanlardaki 40 milyon Lira destekten 856 firma faydalanmıştır. Bunlara ek olarak başta KOBİ’lerimizin beynelmilel rekabetçiliğini artırmak ve bu yolla sürdürülebilir dışsatım artışı sağlamak üzere firmalarımızın sektör paydaşları ile kümelenme anlayışı çerçevesinde tek işbirliği kuruluşu vasıtasıyla 5 sene süreyle yürütecekleri UR-GE projelerini desteklemeye ayni ritimde devam ediyoruz. UR-GE desteklerimiz amaciyla 2018 seneninde 192 etkin proje kapsamında 92 işbirliği kuruluşuna toplaminda 40 milyon liralık kaynak sağlanmıştır.”

“Hedefimiz ihracatçılarımızı çok teknolojili ve katma kıymetli ürünler ihraç etmeye yönlendirmek”

Tüm bu destek programlarının nihayet hedefinin ihracatçıları çok teknolojili ve katma kıymetli ürünler ihraç etmeye yönlendirmek olduğunu kaydeden bakanimiz Pekcan şunları kaydetti:

“KOBİ düzeyinden başlayıp her seviyedeki ihracatçımıza bu sene sağlamayı öngördüğümüz toplaminda üç milyar 104 milyon liralık desteğin faal şekilde kullanılacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle 2019 seneninde ihracatçılarımızın faydasına sunduğumuz imkanların ülkemize, milletimize ve ekonomimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

 

 
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*