Toyota sürücüsüz otomobiller için ‘Gardiyan’ sistemini geliştirdi
Toyota, Las Vegas’ta düzen eden tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da otonom otomobiller amaciyla geliştirdiği tertemiz güvenlik sistemlerini tanıttı. Fuarda, Toyota Araştırma Enstitüsü, araç üstü kameralar, sensörler ve üç boyutlu animasyonlar ile hiç kimsenin yaralanmadığı otonom üç araçlı tek kazayı canlandırdı.

Etkinlikte verilen bilgiye göre sürücüsüz otomobiller amaciyla üç sene evvel çalışmalara başlayan Toyota, otonom sürüşe iki değişik noktadan yaklaşıyor. Bunlardan biri Tamamiyle otonom var olan “Şoför” modu ile aracın kontrolünü Tamamiyle sürücüden alıyor.

“Gardiyan” isimi verilen başka mod ise sürücünün aracı denetim etme konusundaki kabiliyetini artırıyor. rastgele tek talihsiz kaza vaziyetinde “Gardiyan” modunun devreye girip İhtiyaç duyulan müdahaleyi yapması haricinde kontrol, sürücünün elinde oluyor.

MODERN JETLERDEN ESİNLENİLDİ

Modern jet uçaklarından ilham alınarak tasarlanan tertemiz sistemdeki “Gardiyan” modu, insan ve makine arasındaki kabiliyet ve güçleri harmanlıyor. Kullanıcılar bu modda, pilotla birlikte ahenk içinde çalışan jet uçağındaki sistemi kullanmış benzeri oluyorlar.

Toyota’nın tertemiz sisteminde insan ve otonom modu arasında ayrı tek kapatma düğmesi bulunmuyor. Bu sayede iki kalite birbirini etkilemeden, kesintisiz çalışıyor. Otonom araçtaki “Gardiyan” sisteminin dahada akıllı tek makine haline gelmesine yoğunlaşan Toyota, özellikle kavşaklardaki tehlikenin azaltılmasına odaklanıyor.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*