9 hafta oldu! Paris’te sarı yeleklilere müdahale
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Fransa’nın başkenti Paris’te polis, hükümet karşıtı sarı yeleklilerin düzen ettiği gösteriye biber gazıyla müdahale etti, gözaltı sayısı 53’e çıktı.

Fransa’da akaryakıt zamları ve ahenk gösteren ücret şartların kötüleşmesine reaksiyon olarak kasım ayında başlayan ama dahada ardindan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron idarenine karşı dönüşen eylemler 9’uncu haftasında da ayni ritimde devam ediyor.

Başkent Paris’te ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı’nda tek araya toplanan sarı yelekli göstericiler, mahalli saatle 11.00’de Champs-Elysees Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında zabita ve güvenlik güçleri arasında rastgele tek gerginlik yaşanmadı.

AA

AA

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE EDİLDİ

Sabah sakin var olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde karıştı. Caddenin etrafında polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Polis, taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Champs-Elysees Caddesi araç trafiğine kapatılırken olaylar hasebiyle çevredeki mağaza ve restoranlar da kepenk indirdi.

Paris’teki gösteride gözaltına alınanların sayısı 24’ten 53’e yükseldi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Bourges’daki gösteride 500 eylemci, valilik tarafından protesto yapılmasının yasaklandığı tarihi kent merkezine girmeye çalıştı.

AA

AA

“SERT KARŞILIK VERİRİZ”

Gösteriler amaciyla memleket çapında 80 bin zabita görevlendirildi, İçişleri Bakanı Christophe Castaner, hatri sayilir büyüklükte bölümü barışçıl var olan göstericiler arasında radikalleşmenin artmasına karşı ikaz yaptı.

Castaner, olay çıkaran veyahut onları destekleyenlere kati karşılık verecekleri uyarısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ahenk gösteren ücret şartların kötüleşmesine reaksiyon olarak 17 Kasım 2018’de başlayan eylemler, ülkede nihayet senelerin en şiddetli protestosu haline geldi.

Protestolarda polisle eylemcilerin ara ara çatışması, halk müesseselerine saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonlarının yakılması, sokaklarda alevlerin yükselmesi, polisin eylemcilere kati müdahalesi dikkati çekti.

Gösterilerde şimdiye civarindan 10 kişi hayatını kaybetti ve 1700’den çok kişi yaralandı, 5600 kişi gözaltına alındı, binden çok kişi mapus cezasına çarptırıldı.

Ekonomik istikametten eylemler 58 bin kişiyi işsiz bıraktı, bunun devlete maliyeti 32 milyon avro oldu. Bununla birlikte gösteriler hasebiyle alışveriş merkezlerinin zararı iki milyar avroyu geçti.

Eylemler hasebiyle aralıkta Paris’e beynelmilel uçuşlarda yüzde 5-10 düşüş yaşanırken 2019’un evvel üç ayı amaciyla Paris’e uçuş rezervasyonlarında da yüzde 6,8 gerileme oldu. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*