Son 2 haftada 23 terörist etkisiz hale getirildi
Türk Silahlı Kuvvetlerince ( TSK) 28 Aralık 2018-11 ocakta 2019’da gerçekleştirilen operasyonlarda 23 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi. 

Milli müdafaa Bakanlığından yapılan bilgilendirmede, “Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar’ın temasları, makamında gerçekleştirdiği kabullerle vatan içi ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere pkk terör örgütleriyle mücadeleye” ait bilgi verildi.

Buna göre, 28 Aralık 2018-11 ocakta 2019’da PKK/KCK pkk terör örgütünün devamlı barınma alanı ve vatan dahil kismina geçiş güzergahı olarak kullandığı Diyarbakır’da yürütülen operasyonlara aralıksız ayni ritimde devam edildi.

Operasyonlarda 23 yasadisi tesirsiz vaziyete getirilirken, 10 piyade tüfeği, iki av tüfeği, üç tabanca, üç AT-4 tanksavar füze, üç RPG-7 roketatar, bin 584 çeşitli hafif silah mühimmatı, 15 RPG-7 bazuka roketi, dört el bombası, 175 kilo amonyum nitrat ve 19 fünye ile 103 kilo PETN patlayıcı madde, 100 kilo C-4 patlayıcı madde, 750 gr tahrip kalıbı, 16 çeşitli telsiz ele geçirildi. 

30 el yapımı patlayıcı maddenin imha edildiği operasyonlarda, teröristler tarafından kullanılan 7 mağara ve depo da kullanılamaz vaziyete getirildi.

Bir askerin şehit olduğu operasyonlarda, dört asker yaralandı.

Sınır hattındaki operasyonlarda ise 73,6 kilogram eroin, 35 bin 195 paket kaçak sigara, 40 litre kaçak mazot ve 23 gsm telefonu ele geçirildi. 

Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlar

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana dört bin 608 yasadisi tesirsiz vaziyete getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibarıyla denetim altına alınan Afrin’de bugüne civarindan 299 mayın ve bin 676 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Münbiç bölgesi

TSK ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca Münbiç’te şu anne civarindan 8 ortak birleşik devriye faaliyeti gerçekleştirildi. 

Münbiç’teki bütün pkk terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine baz alinarak faaliyetlere ayni ritimde devam edileceği ve bölgedeki gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri, T.C. devletinin dogruluk ve menfaatlerini savunmak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla ulusal birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü amaç alan başta FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ pkk terör örgütü olmak üzere bütün pkk terör örgütleriyle mücadelesini, vatan içi ve vatan dışında kesintisiz olarak en nihayet yasadisi tesirsiz vaziyete getirilinceye civarindan sürdürme azim ve kararlılığındadır.” ifadesine yer verildi.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*