Hemoroid nedir Basur nedir? Hemoroid nasıl geçer? Basur tedavi yöntemleri neler?
Yaşam kalitesini düşüren ve ileri evrelerinde dayanması çok güç var olan Basur olarak da Bilinen Hemorid nedir, nasıl geçer, Hemoroidin belirtileri neler, Basur genetik midir? Her on kişiden sekizinde rastlanan Basura neden var olan çeşitli yanlışlar neler, Basura yakalanan hangi doktora ne vakit gitmeli, Hemorid amaciyla hanede yapılacak tek şey var mı, Hemorid amaciyla perhiz yolları nelerdir, Hemorid amaciyla ilaç uygulaması var mıdır? bütün bu suallerin cevaplarını ve Basur (Hemoroid) ile alakalı bilinmesi koşul olan bütün verileri sizin amaciyla derledik.

Hemoroid (Basur) nedir? Hemoroid nasıl geçer? Basur rehabilitasyon yolları neler?

Yakın doğu Üniversitesi Hastanesi genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Necdet Özçay, milletçe arasında basur denilen ve hayat kalitesini olumusuz etkileyen, çoğunlukla dışkılama alışkanlığında yapılan yanlışlar kaynaklı olmakla birlikte, genetik özelliklerin ve baharatlı ve posasız yiyeceklerin kapı araladığı Hemoroidden korunmanın yolları, rehabilitasyon yolları ve Yakın doğu Üniversitesi Hastanesi’nde hastalıkla alakalı uygulamalar ile alakalı veriler verdi.

Basur veyahut mayasıl olarak da Bilinen hemoroidin, anal kanaldaki damar yastıkcıklarının sarkması ve sıkışarak kanaması ile gelişen tek hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Necdet Özçay, hemoroid hastalığının toplumda çok yaygın olarak bulunduğunu ve dahil hemoroid ile dış hemoroid olmak üzere iki türü olduğunu belirtti. İç hemoroidlerin çogunlukla ağrısız, dış hemoroidlerin ise ağrılı geçtiğini söyleyen Doç. Dr. Necdet Özçay, hemoroid dokusu içindeki kan pıhtılaştığı vakit tıp dilinde tromboze hemoroid denilen boğulmuş basurun oluştuğunu ve bu basur türünün çok şiddetli ağrıya kapı araladığını sözlerine ekledi.

Hemoroid (Basur) hastalığı genetik

Doç. Dr. Necdet Özçay, hemoroid hastalığının sebebinin net bilinmemekle birlikte hasta kisi olanlarda ailesel yatkınlığın gözlemlendiğini, devamlı kabızlık meselesi olanlarda dahada sık görüldüğünü, baharatlı ve posasız yiyecekler tüketen kişilerin yanı sıra dışkılama alışkanlığında yapılan yanlışların da hastalığa kapı araladığını ifade etti.

Dışkılama alışkanlığında yapılan başlıca yanlışlar;

• doğal olmayan vakit ve ritimde kendini dışkılamaya zorlama
• erken evvel ve doğal dışkılama isteğini geçiştirme
• uzunca süre ve ıkınarak tam tek boşalmayı zorlama
Hastalıktan korunmanın yolları;
Hemoroid hastalığından korunmanın mümkün olduğunu belirten Doç. Dr. Necdet Özçay, bunun amaciyla dikkat edilmesi koşul olan noktaları belirtti;
• itinali beslenme (kepekli ekmek, bol meyve, sebze ve su)
• Tahriş yapıcı yiyecek ve içeceklerden (baharat, alkol, turşu) ırak durma
• itinali hela alışkanlığı (okul öncesi dönemde bu eğitim anne adayi adaylarimiz tarafından çocuklarına vermelidir)
• Tuvalette çok ıkınmama
• Ağır yük kaldırmama

Hemoroid’in belirtileri;

• Makattan kanama
• Ağrılı dışkılama
• Makatta şişlikler (meme) oluşması
• Makatta kaşıntı ve kimi akıntı

Basur amaciyla ne vakit ve hangi doktora gitmeliyiz?

Makatta ağrı, şişlik ve özellikle dışkılama esnasında kanama benzeri şikayetlerden rastgele birisi mevcutsa netlikle makat ve kalın bağırsağın takriben 10 – 12 santimetre uzunluğundaki nihayet bölümü var olan rektumu etkileyen hastalıklarda, anorektal hastalıklardan deneyimli tek genel cerrahi uzmanına gitmek gerektiğini belirten Doç. Dr. Necdet Özçay, kulaktan dolma ilaç ve kremlerin kullanılmasının yanlış olduğunu, anal bölge hastalıklarında belirtilerin eş olmasına karşın rehabilitasyonlarin çok farklılık gösterdiğini, bu yüzden de hastalığın tanısının tek doktor tarafından konulması ve rehabilitasyonun bunun için göre yapılmasının mühim olduğunu söyledi. Doç. Dr. Necdet Özçay, makattan kanamanın aynı zamanda kalın barsak tümörlerininde de sık olarak görülebileceğinden bahsederek, netlikle araştırılması gerektiğini belirtti. İlk aşamada, hastalığın kati tanısının konulması ve asamasinin belirlenmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Necdet Özçay, belirtilerin altında yatan kanser, kolit benzeri dahada mühim tek patolojinin atlanmaması veyahut ekarte edilebilmesi amaciyla derhal her vakit Bir takım endoskopik tetkiklerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Diyet önerileri ve sıcak su uygulaması

Posalı perhiz uygulamasının hemoroidal hastalık tedavisinde iyileşmeye katkı sağlayabileceğini ama rehabilitasyon sürecinin uygulanması koşul olan yöntemlerle de desteklenmesinin mühim olduğunu belirten Doç. Dr. Necdet Özçay, tek başına perhiz uygulamasının hemoroidal hastalığın Rehabilitasyonu amaciyla çözüm olmadığını belirtti. Oturma banyosu denilen sıcak su uygulamasının her dışkılamadan ardindan yapılması gerektiğini, anal bölgedeki spazmı azalttığı amaciyla özellikle ağrı şikayeti üstüne çok tesirli tek metot olduğunu söyleyen Doç. Dr. Necdet Özçay, perhiz ve sıcak su uygulama etkinliğinin kanıtlanmış metotlar olduğunu söylerken, hamileliğin, ağır egzersiz yapmanın, uzunca süre oturmanın ve ayakta kalmanın hemoroidin (basur) oluşmasına neden olabileceğini ifade etti.

Basur amaciyla ilaç tedavisi

Büyük abdest yumuşatıcılarının, bölgesel ağrı kesici kremlerin ve ödem çözücü ilaçların hemoroid tedavisinin medikal yolları olduğunu belirten Doç. Dr. Necdet Özçay, ahenk gösteren hasta kisi olanlarda bu şekilde iyi neticeler alınabileceğini söyledi.

Hemorid amaciyla Endoskopik yöntemler

Rektoskopinin, kalın bağırsağın nihayet alanını incelemeye yarayan iki santimetre çapındaki cihazla minik dahil hemoroidlere uygulanabilen metotlar olduğunu belirten Doç. Dr. Necdet Özçay sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Bu girişim, aynı endoskopi benzeri hastaneye yatırılmadan yapılır. Hastanemiz endoskopi ünitesinde var var olan metotlar infrared lazer, skleroterapi ve bant ligasyonudur. Her üç yöntemde de amaç genişlemiş damar keseciklerine gelen kan akımını kesmek ve var var olan hemoroidin spontane kaybolmasını sağlamaktır. Bu metotlar belli tek büyüklüğün üzerindeki hemoroidlerde kullanılmamalıdır”.

Doç. Dr. Necdet Özçay; “hastanemizde hemoroid cerrahisinde kullanılan teknolojik cihazların yardımı ile üst seviyede hasta kisi konforu sağlanmaktadır”

İlerlemiş vakalarda ve kombine dahil ve dış hemoroidlerin varlığında, cerrahi rehabilitasyonun gerektini söyleyen Doç. Dr. Necdet Özçay Yakın doğu Üniversitesi Hastanesi’nde tatbik edilen ameliyatlar ile alakalı da bilgi vererek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bölge ameliyatlarının ağrılı olması nedeniyle, hastanemizde bu ameliyatlar bölgesel anestezi ile uygulanmaktadır. Bu şekilde operasyon hemide sıfır ağrı ile gerçekleşmekte ayni vakitte da operasyon sonrası ağrısız geçirilerek hasta kisi konforu çok fazla olabilmektedir. Hastanemizde çok teknoloji cihazlarından ultrasonik dissektör ve PPH stapler var olup, hemoroid ameliyatları bu cihazlar yardımı ile nihayet derece konforlu olarak yapılabilmektedir. Bu cihazları kullanmanın avantajı operasyon süresini çok kısaltması, operasyon esnasında hiç kanamaya neden olmaması, dikiş gerektirmemesi, operasyon sonrası ödem ve ağrıyı minimuma indirmesi sayılabilir. Bu şekilde yaptığımız ameliyatlar sonrası muvaffakiyet oranı ve hasta kisi konforu nihayet derece yüksektir”
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*