Lösemi nedir ve lösemi neden olur? Lösemi (kan kanseri) belirtileri
Kan kanseri olarak da Bilinen lösemi, küçüklük döneminde karşılaşılan kanser hastalığının en sık rastlanan tipi durumunda. En sık olarak iki buçuk yaşlarında rastlanan lösemi (kan kanseri) amaciyla Bir hayli rehabilitasyon metodu bulunuyor. Lösemi ak kan hücrelerinde gerçekleştiğini laf eden uzman olanlar sıklıkla rastlanmasa başka kan hücrelerinin denetim dışı çoğalmasından da kaynaklanabileceğini söylediler. Peki lösemi nedir, Lösemi neden olur, löseminin rehabilitasyon yolları nelerdir? İşte uzmanlarımızın cevapları…

Lösemi nedir ve lösemi neden olur?

Yakın doğu Üniversitesi(YDÜ) Hastanesi Çocuk sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. mutluluk Akcan, kan ve kemik iliği dokusunda bulunan, kan yapımından sorumlu hücrelerin kanserleşmesi Başka bir deyişle kontrolsüz çoğalması neticeninde alana çıkan ve tek tür kan hastalığı var olan Lösemi başka isimi ‘’kan kanseri” ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Kanserleşen ilik hücrelerinin sıhhatli kan üretemedikleri gibi, kemik iliğini istila ederek, sıhhatli kan üretebilecek hücrelere de yer bırakmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. mutluluk Akcan, löseminin, çoğunlukla ak kan hücrelerinin kanseri olduğunu, bazı vakit başka kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile de oluşabildiğini belirtti.

Löseminin, bütün küçüklük ıslak grubu kanserlerinin yüzde 25-30’unu oluşturarak, bebek ıslak grubu kanserlerinin evvel esnasında bulunduğunu ve en sık 2-5 yaşlarında görüldüğünü belirten Akcan, muayenehane seyrine göre kabaca akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılabileceğini Ayrı olarak küçüklük çağı lösemilerinin yüzde 97’sini akut Başka bir deyişle hızlı gelişen lösemilerin oluşturduğunu söyledi.

Ülkemizde senede takriben 450-500 olgu görüldüğünü belirten Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fuat Bigat, “Çocukluk çağı lösemisi rehabilitasyon edilebilen tek hastalıktır” dedi.

Löseminin kemik iliği hücrelerinin kanseri olduğunu, kemik iliğinde bulunan Bir takım hücrelerin (lenfoid ve myeloid) çoğalıp kana geçmesi ile hastalığın kendini gösterdiğini söyleyen Bigat, “Kanser hücreleri çoğalarak evvela kemik iliğini, dahada ardindan bütün uzuvları istila etmesi laf konusudur. bu yüzden acele teşhis ve rehabilitasyon oldukça önemlidir. Her yaşta görülebilen tek hastalık var olan lösemi, dahada çok 1-5 ıslak arasındaki çocuklarda görülür. Erkeklerde hastalığa kızlardan belli tek süre dahada sık rastlanır (1,3/1). tek yumurta ikiz eşinde lösemi olması rizikosu arttırır. Çocukluk döneminde görülen lösemide genetik nedenler önemlidir. Ayrıca; çocuğun bedeninde kanseri engelleyen genlerde değişimlerin olması, radyasyona maruz kalma, virüsler, DNA onarım bozukluğu ile giden hastalıklar, bağışıklık eksikliği var olan hastalıklar ve kimyasal maddeler de riziko faktörleri arasında yer alır” dedi.

Löseminin rehabilitasyon yolları nelerdir? Lösemi belirtileri nelerdir?

Dr. Fuat Bigat, akut lösemilerde bulguların tanıdan vasati 2-6 hafta evvel alana çıktığını söyleyerek belirtileri şöyle sıraladı; İştahsızlık, kansızlık, kilo kaybı, ağız içinde yaralar, karın ağrısı, kemik ağrıları, lenf bezi büyümesi, ten altı kanamaları (ciltte al noktalar veyahut morarmalar), burun ve dişeti kanamaları ve ateş. Bigat ayrıca; baş ağrısı, istifra (kusma) ve görme bozuklukları benzeri merkezi sinir sistemi bulgularının yüzde dört oranında, bay çocuklarda da testiste ağrısız kitle şeklinde kendini gösteren hayalar tutulumunun yüzde 10 oranında görülebileceğini belirtti.

Tanıda rutin kan tetkikleri yanı sıra kemik iliği örneğinin alınması gerektiğini belirten Dr. Fuat Bigat, “Çocukluk çağı lösemisi rehabilitasyon edilebilen tek hastalıktır. Hastalığın türüne göre Bir takım rehabilitasyon protokolleri uygulanmakta, ahenk gösteren rehabilitasyon ve destekle iyi neticeler alınmaktadır. Akut miyeloid lösemilerde (AML) prognoz akut lenfoblastik lösemilere(ALL) göre dahada kötüdür. nihayet senelerde tanı ve rehabilitasyon olanaklarının artmasıyla birlikte akut lenfoblastik lösemilerde 5 sene ve üzerinde tam remisyon (iyileşme) yüzde 70-80 oranında elde edilebilmektedir. Lösemi tedavisinde; Kemoterapi (ilaç tedavisi), radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemik iliği nakli yapılabilir” dedi.

Löseminin Semptom ve Bulguları ile alakalı bilgi veren Akcan ise, “Fonksiyonu kesintiye uğrayan hücre tipine göre: al kan hücrelerinin fonksiyon kaybına bağlı: Yorgunluk, güçsüzlük, üşüme, solukluk, baş ağrıları. ak kan hücrelerinin fonksiyon kaybına bağlı: Ateş, enfeksiyon bulguları. Trombosit (pıhtılaşma ile alakalı hücreler) hücrelerinin fonksiyon kaybına bağlı: basit berelenme, ciltte morluklar, diş eti veyahut burun kanamaları. Kemik, eklem ağrıları. Lösemik hücrelerin karaciğer veyahut dalakta birikmesine bağlı uzuvları büyütmesi ve bunların karında ele gelen kitle şeklinde hissedilmesi, karın ağrısı. İştah azalması, kilo kaybı. Lenf nodlarına yayılma sonucu: Ele gelen lenf bezleri, göğüsteki lenf bezlerinin veyahut timus dediğimiz organın işgali ile havayollarına bası ve nihayet bulmayan öksürük veyahut solunum sıkıntısı, bu bezelerin damarlara basısı ile vena cava superiorsendromu dediğimiz yüzde ve beden üst yarısında ödem, solunum sıkıntısı. Santral sinir sistemi metastazı ile: Başağrısı, epileptik nöbet, kusma, görme bozuklukları” diye konuştu.
Lösemi tanısının, kan testleri, kemik iliği aspirasyon/biyopsisi ve derhal peşinden da hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler neticesi konup, kesinleştiğini belirten Yrd. Doç. Dr. mutluluk Akcan, tanıdaki ayrıntılı testlerin çoklukla lösemi tiplerini, rehabilitasyon prensiplerini belirlemede muavin olduğunu da sözlerine ekledi.

Lösemi Rehabilitasyonu nasıldır?

Hastalığın rehabilitasyonuna de değinen Akcan, rehabilitasyon sürecine evvela genel Vaziyetin düzeltilmesi, ek sıkıntıların giderilmesi ve enfeksiyonların Rehabilitasyonu ile başlandığını, böbreklerin, karaciğer ve kalbin, kemoterapi ilaçlarının taraf etkilerinden savunması amaciyla tedbirler alınmasının rehabilitasyon öncesi hatri sayilir büyüklükte önem taşıdığını belirtti. Löseminin primer tedavisininkemoterapi olup, hastanın yaşı ve başka bütün riziko faktörleri ile hücre tipi belirlenerek hastaya ahenk gösteren kemoterapi protokollerinin düzenlendiğini, çok doz kemoterapi ihtiyacı var olan hasta kisi olanlarda ise kemik iliği transplantasyonu veyahut löseminin tipine göre radyoterapilerin de tedaviye eklendiğini söyledi.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*