Saniyede 7 gigabit hızında 5G modem geliyor
Teknoloji şirketlerinin ürettiği cihazlardaki işlemcilerin arkasındaki isimlerden var olan Qualcomm’dan mühim tek duyuru geldi. Akıllı telefon üreticilerinin tek çoğu dahada 5G cihazlarını piyasaya sürmemişken, Qualcomm 2. kuşak 5G dalgası amaciyla evvel adımlarını attı ve Snapdragon X55 5G modemini duyurdu.

Şirket,  ilk olarak Snapdragon X50’den ardindan hemide ticari ayni vakitte da mobil cihazları destekleyecek şekilde tasarlanan 2. kuşak çok modlu Snapdragon X55 5G modemini, 25-28 Şubat tarihleri arasında Barselona’da gerçekleşecek Mobil hayat Kongresi’nde (MWC 2019) vitrine çıkaracağını açıkladı.

İNDİRME HIZI YÜZDE 40 ARTIYOR

Snapdragon X55, evvel 5G modemleri var olan X50’nin devamı olarak geliştirildi. tertemiz modemin en mühim özelliği ise maksimum indirme hızının saniyede 7 gigabit olması. X50’de ise bu hız saniyede 5 gigabitti. Teknik olarak yüzde 40 dahada çok indirme hızı sunan X55 Ayrı olarak 6 Ghz’nin altında uyarlanabilir anten arama desteği, dahada kuvvetli ve tesirli bağlantı kurulmasını da sağlayacak.

Hacim ve harcadığı enerji ile alakalı geliştirmeler yapılan Snapdragon X55 hemide mobil hemide ticari cihazlarda 6 GHz altı ve milimetrik dalga (mmwave) spektrum bantlarını destekliyor. Birinci kuşak ayrı LTE modem sistemiyle üretilmiş Snapdragon X50’nin aksine, Snapdragon X55, 7 nanometre tek çipsete entegre edilmiş ve operatörlere var var olan 4G spektrum depolamasını hemide 4G hemide 5G servislerine canli olarak ileterek 5G dağıtımını hızlandırıyor.

5G’DEN 2G’YE civarindan SERVİS

Verilen bilgiye göre 2. kuşak modem 5G/ 4G spektrum paylaşımı modunda çalışarak aynı frekansta her iki servis tipini de sunabiliyorken aynı zamanda bütün frekans bantlarına ahenk sağlayarak 5G’den 2G’ye civarindan servis sağlayabiliyor. Snapdragon X55 modem saniyede 7 Gbps indirme hızı, 5G’de 3Gbps yükleme hızı ve LTE 22 kategorisinde 2.5 Gbps LTE’ye varan indirme hızı sunabiliyor.

Qualcomm, tertemiz X55 modemlerin bu sene evvel yarısında imalat ortaklarına sevketmeyi planlıyor. böylelikle bu modeme sahip evvel cihazlar 2020’den evvel kullanıcılarla buluşabilir. Birinci kuşak 5G modemlere sahip akıllı telefonların ise bu sene içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

TEST KAPSAMINI GENİŞLETTİ

5G’ye geçiş sürecine birinci kuşak 5G mobil platformlarıyla destek olduklarını belirten Qualcomm Incorporated Başkanı Cristiano Amon, bunun kabiliyet ve performansını, 2. kuşak ticari 5G modem ile geliştirdiklerini söyledi.

Qualcomm, bu erken Ayrı olarak uçtan uca havadan (OTA) hemide mmWave ayni vakitte da 6 GHz bandı altını kapsayan konfigürasyonları da ek ederek 5G test ağlarının kapsamını genişlettiğini duyurdu. Qualcomm Technologies reis Yardımcısı John Smee, “Bu test ağları 5G teknolojisini akıllı telefonlarda, tabletlerde, bağlı PC’lerde Hem de otomobillerde ve endüstriyel IoT aplikasyonlarına civarindan alanlarda kullanımına imkan sağlayan yatırımlarımızın tek parçası” dedi.