Eşeğin Sütünü de Sütünden Elde Ettiği Sabunları da Satıyor
Muğla’nın Yatağan kazasi Bozarmut Mahallesi’ndeki evinin bahçesinde eşek çiftliği kuran evli ve üç bebek babası Musa Karaçam, eşek sayısını artırarak hemide sütünü ayni vakitte da sütünden ele geçirdiği sabunları satmaya başladı.

LİTRESİNİ 150 LİRADAN SATIYOR

2013 seneninde 20 eşekle üretime başlayan Karaçam, sayıyı 40’a çıkardığını ve gün içinde dört litre süt ele geçirdiğini anlattı. Eşek sütünün Bir takım hastalıklara iyi geldiğinin rivayet edildiğini de belirten Karaçam, çiftliği ziyaret edenlere sütün litresini 150 liradan, su bardağıyla ise 30 liradan satıyor.

“EŞEK SÜTÜ SABUNU DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ”

Eşek sütü satışı yaparken, sabun imal etmeleri istikametinde talepler geldiğini laf eden Karaçam, “Süt sağıldıktan ardindan sütün köpüğünü yüzüne süre gelen kadınlar, sabununun da olabileceğini söyledi. Biz de bunun üstüne sabun üretmeye başladık. İlk evvel cüzi miktarda ürettiğimiz sabun satıldı. derhal peşinden seri üretime geçmek amaciyla eşim kurs aldı ve eşek sütü sabunu da hatri sayilir büyüklükte alaka gördü. Bodrum’da aktarlar ve turistik oteller de bizden sabun istiyor. Sabunu kullananlar vücudu yumuşattığını, kırışıkları önlediğini söyledi” dedi.

Karaçam, “Eşek sütü antioksidan özelliğine sahip. Bir takım hastalıklarda rehabilitasyonda destekleyici özelliğe sahip olduğu belirtiliyor” dedi.

Kaynak: DHA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*