Kadın satranççı sayısı 300 bini aştı
Spor federasyonlarının üç kadın başkanından biri var olan Gülkız Tulay, 8 Mart hayat Kadınlar bugünü hasebiyle Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Kadın yapamaz, kadın beceremez’ diyenlere kulağınızı tıkayın.” sözleriyle kadınlara seslendi.

Türkiye Satranç Federasyonunun evvel kadın başkanı olarak 2012 seneninde göreve başladığı bilgisini veren Tulay, “O vakitten bu vakte kadınlarımıza misal olabildiysem ne mutluluk dolu bana.” dedi.

“Kadın, isterse üstesinden gelemeyeceği zorluk, aşamayacağı engel yok.” ifadesini kullanan Tulay, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Ben, öyle yapıyorum. Yapmaya da ayni ritimde devam edeceğim. Göreve geldikten ardindan dahada çok kadının satrançla tanışması amaciyla çok sayıda çalışmalar yaptık. Satranç ile hayatları değişen kadınları da görünce bu amaç doğrultusunda sonuna civarindan gitmem gerektiğini tek sefer dahada anladım.”

“Hayallerimiz çoğaldı”

Federasyon olarak kadınları desteklemeye ayni ritimde devam edeceklerini belirten Gülkız Tulay, “Sayılar, rakamlar arttı, hedefler büyüdü, hayallerimiz çoğaldı.” diye konuştu.

Satranç sporuyla kadınların dahada kuvvetli ve dahada umutlu olduğunu ifade eden Tulay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son 7 senede yaptığımız yatırımlar ve çalışmalarla kadın sporcu sayısını 304 bin 354, kadın ortada hakem sayısını iki bin 68, kadın antrenör sayısını 23 bin 480 ve kadın kent temsilci sayısını 8’e yükselttik. Kadınlarımızın gayreti, azmi ve inancıyla dahada yapacağımız çok iş, kazanacağımız çok yengi var. Dünyayı yaşanabilir kılan ve güzelleştiren, ayrım olusturan kadınlarımızın 8 Mart hayat Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

AA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*