Serdar Ali Çelikler: D’Avila Saray’a kamp kurdu!
Yıllar içinde futbol dünyasında yaşadıklarımdan-öğrendiklerimden biri de takım kurulumunda menajer tesirinin ayarlanması..

Takımı ağırlıklı olarak tek menajere kurdurmak tek yöntem. böylelikle 5-6 oyuncuyu tek menajer üzerinden yönetmek de basit oluyor. Jose Mourinho-Jorge Mendes ortaklıkları ile Ahmet Bulut-Beşiktaş ilişkisi başarılı örnekler. yazi Korkmaz/Özkan Doğan kliki ile Hacıosmanoğlu başkanlığındaki Trabzonspor ise başarısız örneklerinden.

Bir başka görüşe göre takımı asgari 3-4 menajerin oyuncularından oluşturmak dahada iyi. böylelikle hiç tek oyuncu grubu kendisini diğerlerinden ayrıcalıklı görmüyor.

Fenerbahçe’de Comolli’yi Ali Koç ile tanıştırmış var olan Ömer Uzun-Batur Altıparmak ikilisinin şirketi Footalent ile Fransız’ın birlikteliği ile tek klik oluştu. Bu kiliği defaatle söyledim; detaylarıyla da yazacağım.

Benzer tek durum G.Saray’da da oluşmuş durumda.

William D’Avila ismini Türkiye’ye evvel kez bendeniz duyurdum sanıyorum. Kendisi çok başarılı tek menajer. “Geleceğin Mendes”i deniyor. Giuliano’yu sattı. Josef transferinde F.Bahçe’ye ‘kıyağı’ oldu. Josef’in satış ücreti yükselsin diye başka kulüpten öneri çıkarttırdı ve Josef o nedenle al Ahli’ye 12 milyon Euro’ya satıldı. Bu ‘kıyak’ sonrası Comolli ile iyi ilişkisi başladı. Aynı D’Avila geçen sezon dönem arasından beri Florya’ya kamp kurdu.

• Zati mevcutta önerisi bulunan Stoke City’ye Badou’nun satışından kendisine tek milyon avro komisyon verildi. Satışta menajere kimi komisyon verilir. ama Zati hazırda öneri varken bunun benzeri tek komisyon verildi. Belki de D’Avila sayesinde Stoke City önerisi yükseltmiştir bilmiyoruz.

• Gomis’in 6 milyon avro benzeri düşük tek bedelle satıldığı hepimizin malumu. O satışı da D’Avila yaptı.

• Süreçte Belhanda’nın menajerliğini aldı ve sene sonu bu oyuncuyu Körfez’e satacak. O satıştan da komisyon alacak.

• Gary Rodrigues’in satışından da komisyon aldı. neden satıştan komisyon aldı, bilmiyoruz.

• Gelelim en enteresan transferine. geçen sene Everton tarafından parasız Anderlecht’e kiralanan ve 400 bin Euro’ya oynayan Onyekuru’yu 1.2 milyon avro senelik fiyatla ve 800 bin avro kiralama bedeli ile toplaminda iki milyon avro maliyetle G.Saray’a getirdi.

• nihayet bilgi ise çok ilginç. Kostas Mitroglu’nun menajeri Panos Galariotis. ama bu oyuncunun G.Saray ile sözleşmesinde imzasini atan isimlerden biri de tekrar William D’Avila. Neden? Bilmiyoruz..

• sene içinde Trezeguet’in menajerliğini alan D’Avila, bu oyuncuyu da büyük olasılık yaz döneminde G.Saray’a getirecek.

Şimdi; bu D’Avila’nın ‘bu civarindan çok iş yaptığı’ asama Dursun Özbek çagi olsa başta Fatih Altaylı abim, Hıncal Uluç büyüğüm ne yazardı? Burak Elmas Arkadaşım ne tweet’ler atardı?

Kimseye tek ithamım yok. Ama Özbek döneminde “şeffaflık”tan dem vurulduğunu çok net hatırlıyorum. Bu civarindan çok “bilmiyoruz”un; şeffaflığıyla iftihar eden tek camiada sorgulanması gerekmez mi? “Florya-D’Avilla kliği yoktur” diyebilir misiniz?

23 Mart’taki mali kongrede, “şeffaflığı ile övünen” camiada bu sualler sorulur umarım.