Yerli yazılım şirketi Link Bilgisayar satılıyor
1984 seneninde kurulan türk mali teknoloji firması Link Bilgisayar’ın ekseriyet payının satışı amaciyla düğmeye basıldı. 2000 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem gören Link Bilgisayar’ın tek başka türk mali yazılım şirketi DST Teknoloji tarafından satın alınacağı öğrenildi.

Merger Market’ın konuya yakın üç değişik kaynağa dayandırdığı habere göre DST Teknoloji ile Link pc arasında yapılan satın alma görüşmeleri nihayet aşamaya geldi.

Kaynaklar, Link Bilgisayar’ın yüzde 70’lik hissesi satın almayı planlayan DST’nin, anlaşmanın bitmesinden ardindan var olan yüzde 30 pay amaciyla de mecburi çağrı seçeneğini düzen etmeyi de tasarıladığını ifade etti. Mikro Yazılım’ın Nisan 2017 tarihinde yüzde 100 payini satın alan DST Teknoloji, tekrar aynı sektörde etkinlik gösteren Zirve Yazılım’ı da Aralık 2017’de bünyesine katmıştı.

19 YILDIR BORSADA

1984 yılında, Türk mühendisler grubu tarafından, yüzde 100 türk mali sermayeli olarak kurulan Link pc Sistemleri Yazılımı ve Donanımı endüstri ve Ticaret A.Ş., işletmelerin satış, pazarlama, satın alma, stok yönetimi, depo-mağaza yönetimi, cari hesap, finans, üretim, bütçe planlama, insan kaynakları, sabit kıymetler ve muhasebe benzeri müessesesel Kaynak Planlaması (ERP) işlemlerinin entegre olarak gerçekleştirilmesini sağlayan yazılımlar geliştiriyor.

2000 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem gören ve 500’ü aşkın bayi ve görevli satıcısı bulunan Link Bilgisayar’ın piyasa değeri 12.3 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.

HİSSELERİNE dönem KESİCİ UYGULAMASI

Link Bilgisayar’dan bu erken Kamuyu Aydınlatma Platformu’na ( KAP) yapılan hususi durum açıklamasında ise mevzu hakkinda olarak şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimizin 19.10.2017 tarihindeki hususi durum açıklamasında; tarafımıza Şirket hissedarlarından verilen bilgiye istinaden, Şirketimiz faaliyetlerinin veyahut varlıklarının tek bölümünün veyahut tamamının satışı, veyahut tek şirketle birleşmesi veyahut tek yatırımcı ile birlikte tertemiz tek şirket kurulması da dahil olmak üzere, stratejik işbirliği olanaklarının araştırılması konularında, Şirketimizin hakim ortakları ile Pragma Finansal Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. arasında 19.10.2017 tarihinde tek finansal danışmanlık ve aracılık sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştur.  

Bugün itibariyle mevzubahis süreçte, Şirketimizin hakim hissedarlarıyla tek potansiyel alıcı arasında yukarıda anlatilan kapsamda görüşmelere başlanmış ve ayni ritimde devam etmektedir. Süreçle alakalı tertemiz tek gelişme olması seklinde alakalı mevzuat hükümlerine ahenk gösteren olarak halkoyu bilgilendirilmeye ayni ritimde devam edilecektir.”

Şirketten yapılan bu İzah sonrası Borsa İstanbul, Link pc hisselerinde dönem kesici uygulamasını devreye aldı.