Bolton’dan Rusya’ya “üstü kapalı tehdit”
Bolton, Venezuela’da bulunan Rus askerleri ile alakalı yazılı İzah yaparak Maduro idarenini suçladı.

AA’nın haberine göre Bolton, açıklamasında, ” AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, Nicolas Maduro’nun yönetimde kalabilmek amaciyla Rus askeri personelini Venezuela’ya getirmek de dahil yabancı askeri unsurları kullanmaya ayni ritimde devam etmesini kınıyor. Maduro bu askeri desteği Yalnızca kendisinin halkını dahada da baskılamak amaciyla kullanacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 “İHTAR VERİYORUZ”

Söz konusu adımın bölgesel istikrara zarar vereceğini müdafaa eden Bolton, “Venezuela ordusuna, anayasal görevine sahip çıkarak Venezuela halkını savunma görevini adina getirme çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bolton, açıklamasında, şu değerlendirmelere yer verdi:

“Batı yarım küredeki yabancı aktörlerin Venezuela’ya askeri unsurlar derhal sevk etmelerine karşı kuvvetli şekilde ihtar veriyoruz. Bu tür provokatif adımları beynelmilel sulha ve bölgesel güvenliğe direk tehdit olarak değerlendireceğiz. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olarak batı yarım küredeki çıkarlarımızı savunmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

ABD Başkanı Donald Trump, evvelki vakit yaptığı açıklamada, ” Rusya’nın Venezuela’dan çıkması gerek.” demişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise ABD’nin Hollanda ile Curaçao adaları üzerinden Venezuela’ya beşeri yardım sağlamak amaciyla anlaşma yaptığını belirterek, ABD’yi Venezuela’da karmasa yaratmakla suçlamıştı.

Venezuela’da kendini belli tek süre hükümet başkanı duyuru eden ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin yasal öncüsü olarak tanıyan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, Maduro yönetiminin artık meşruiyetinin kalmadığını savunuyor.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*