Poliüretan Söve Nedir?




Dekorasyon anlayışı son yıllar içerisinde değişim göstermiştir. Yakın geçmişe kadar orta sınıf olarak nitelendiren binalarda gerek poliüretan kartonpiyer modellerigerek duvar çıtaları gibi işlemler görülmemekteydi. Ancak günümüzde bu materyaller hemen hemen her yerde karşılaşılan tasarım sistemleri haline gelmiştir. Üstelik tasarımlar iç mekânlarda değil dış cephelerde de kendini göstermektedir. Poliüretan söve de dış cephe tasarımları için tasarımı yapılmış olan sistemlerden biridir.

Poliüretan söve iki kavramın bir araya gelmesi sonrasında ortaya çıkmıştır. Kavramın tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle poliüretan ne demek onun bilinmesi gerekmektedir. Poliüretan, köpük benzeri bir yapı malzemesidir. Köpükte oluğu gibi dışarıdan soğuk almama ya da içerideki sıcağı muhafaza etmek gibi özellikleri de bulunmaktadır. Söve ise yine aynı şekilde sıvı akışlarına mani olan yapı tasarım sistemlerinden biridir. Söve işlemlerinin gerçekleştirildiği malzemelerin poliüretandan üretilmesi son dönemin en popüler tasarım sistemlerinden biti olan poliüretan söveyi meydana getirmiştir. Bir hayli dayanıklı da olan bu tür fiyat bakımından da bireyleri memnun bırakmaktadır.

Poliüretan Söve Tasarımları

Poliüretan söve fiyatları ile pek çok farklı tasarım elde etmek mümkündür. Malzemenin işlenmesinin kolay olması tasarımların kısa süre içinde ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda pek çok farklı modelde poliüretan söve arasından seçim yapmak mümkün olmaktadır. İsteyenbireyler için düz ve desensiz modeller pencere ya da balkon kenarlarında çerçeve oluşturacak şekilde monte edilebilmektedir. Bunun yanı sıra binaların ihtişamı için oldukça büyük ve damalı poliüretan söve tasarımları da beğenilere sunulmaktadır.

Poliüretan söve tasarımları pek çok materyalin taklit edilmesini mümkün kılmaktadır. Örneğin son zamanlarda taş evler oldukça popüler hale gelmiştir. Ancak binanın dışına gerçek taşlar ile kaplamak, yapımın gereğinden fazla ağırlık taşımasına neden olacaktır. Üstelik bu işlem pek kişi için oldukça maliyetli olarak da görülmektedir. Bunun yerine poliüretan söve ile taş görünümlü kaplamalar yapılabilmektedir. Taş görünümünde olduğu gibi ahşap görünümde de kendini gösteren tasarımlar, poliüretan söve denince akla ilk gelenlerdir. Tasarımların gerçekçi yapılması ise dışarıdan bakıldığında herhangi bir farkın ortaya çıkmasına engel olmaktadır.




İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*