Kahvaltı yapmayanlar dikkat!
Araştırmanın neticeleri Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayımlandı. Science Direct sitesinin aktardığına göre, 1988- 1996 yılları arasında ABD’de ulusal sağlık ve Beslenme Araştırması Anketi isimiyle 6 bin 550 kişiyle tek araştırma yapıldı.

Ankette, katılımcıların yüzde 5.1’i hiç kahvaltı etmediğini, yüzde 59’u ise her vakit kahvaltı ettiği Cevabını verdi. 31 Aralık 2011 tarihine gelindiğinde araştırmanın başındaki doktor Wei Bao, katılımcılardan hayatını kaybedenlerin vefat nedenlerini araştırdı.

Doktor Bao, kahvaltı atlama ile ölümler arasında kuvvetli tek münasebet buldu. özellikle kahvaltı etmeyenlerin rastgele tek nedenle hayatını kaybetme oranı yüzde 19 olarak belirlenirken; kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetme oranı yüzde 87 olarak belirledi. Bao, bu olasılıklara sigara, kilo benzeri başka etkenleri de ekledi.

Kahvaltı ile kalp rahatsızlıkları arasındaki münasebet Daha net bilinmiyor. ama aç kalmanın tansiyonu yükselttiği, bunun da kalp rahatsızlıklarına yakalanmada tek riziko olduğu biliniyor. Kahvaltı atlamanın perişan kolesterol seviyesini de artırabildiği, bunun da kalp ve damar hastalıkları amaciyla menfi tek etki yarattığı belirtiliyor.

2017 seneninde da tekrar Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin yayımlanan tek başka araştırma neticenine göre kahvaltıyı atlayanların çok kalorili kahvaltı yapanlara göre dahi damar sertliğine yakalanma riskinin iki kat dahada çok olduğu bildirilmişti.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*