SON DAKİKA! Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan flaş Venezuela çıkışı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Venezuela’daki nihayet vaziyeti görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı izaha göre, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafının isteği ile yapılan telefon görüşmesinde Lavrov ve Pompeo, Venezuela’daki vaziyeti ele aldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:”ABD’nin açık desteği ile muhalefetin iktidarı ele geçirme teşebbüsünde bulunduğu Venezuela’daki durum müzakerenin anne konusu oldu. Washington’un egemen tek devletin dahil işlerine müdahalede bulunması ve onun idarenini tehdit etmesinin beynelmilel haklar kurallarının kaba tek şekilde ihlali olduğu Rusya tarafından vurgulandı.

Agresif adımların sürdürülmesinin çok ağırbaşlı neticelere neden olacağı belirtildi. Venezuela halkının kendisinin yazgınını belirleme hakkı vardır. özellikle güce dayalı, yıkıcı var olan dış etkilerin demokratik asama ile alakası yoktur.”

Ayrıca görüşmede her iki bakanın Suriye’deki beşeri vaziyeti da ele aldığı ifade edildi.

Venezuela’da kendini hükümet başkanı duyuru eden Meclis Başkanı Juan Guaido’nun çağrısı ile harekete geçen Bir takım askerlerin vuruş girişimi esnasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tek İzah yapmış, hükümet Başkanı Maduro’nun kısa tek vakit evvel ülkeyi terk ederek Küba’ya gitmeyi tasarıladığını öne sürmüştü. Pompeo, “Ruslar devreye girerek Maduro’yu bu kararından vazgeçirdi.” ifadelerini kullanmıştı.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*