Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Darbe Girişiminde Bulunanlar İçin Talimat Verdi
Venezuela’da ABD’nin “geçici hükümet başkanı” olarak atadığı Juan Guaido’nun çağrısıyla vuruş girişimi başlatıldı. Teşebbüse ait İzah yapan Venezuela hükümet Başkanı Nicolas Maduro, “Bu vuruş girişimi cezasız kalmayacak, ülkenin cumhuriyet başsavcısıyla konuştum. Bu iş amaciyla hususi üç ulusal savcı atadım ve onlar şu vakit bu olaya karışan herkesi sorguluyor ve soruşturmayı yürütüyorlar.” dedi.

Maduro, Venezuela hükümet Başkanlığı Sarayı Miraflores’de tek konuşma yaptı. Nicolas Maduro, konuşmasının başında, vuruş teşebbüsünü bastırması, sadakati ve tertipli davranışı hasebiyle Venezuela ordusuna teşekkür etti.

HABERLERİ YALANLADI

Dün, La Carlota sema Üssü’nde çıkan çatışmalara değinen Maduro, “Basında, La Carlota Askeri sema Üssü’nün alındığına değin haberler çıktı ama La Carlota sema Üssü netlikle alınamadı. Tıpkı başka askeri üsler gibi, La Carlota da alarm durumundaydı.” diye konuştu.

LOPEZ VE GUAİDO İŞBİRLİĞİ

Maduro, Daha önceki karşıt görüşlü Leopoldo Lopez’in darbeyi yönettiğini belirterek, “Bugün erken saatlerinde yasamsal medyada, aşırı sağcı muhalif, faşist ve 18 senedir bütün vuruş girişimlerinde bulunan, ev hapsinden kaçan Leopoldo Lopez’in görüntüleri yayınlandı. vuruş teşebbüsünü hususi olarak yönetiyordu ve dahada ardindan kendisinin kendini hükümet başkanı duyuru eden mebus Guaido, kaydettiği videoyla tek çağrı yaparak, askeri darbeye var olan desteğiyle alana çıktı.” dedi.

Leopoldo Lopez

DARBECİLERİN SİLAH KULLANMASI

Nicolas Maduro, çıkan çatışmalarda muhalefetin ateşli silah kullandığına vurgu yaparak, “Biz onlarda ne tür silahlar olduğunu biliyorduk. dört uzunca menzilli makineli tüfek, oldukça tehlikeli.” ifadesini kullandı.

Güvenlik güçlerinin amaç alındığını söyleyen Maduro, “Biz Yalnızca alana istikbal karışıklığı, çılgınlığı düşündük. Ne arıyorlardı, tek çatışma mı. Orduyu oraya yağmamızı mı istiyorlardı? Orada 100-200 kişinin öldüğü tek felaket olsaydı? Bunu düşünmek oldukça önemli.” dedi.

Juan Guaido

“BU vuruş GİRİŞİMİ CEZASIZ KALMAYACAK”

Maduro, muhalefetin karışıklık çıkarmak istediğini belirterek, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Soruyorum, bu vaziyetten faydalı çıkan kim? Venezuela mı, demokrasi mi, barış mı? Bu tip vaziyetlerde kim ellerini ovuşturuyor? Şüphesiz, orada var olan kişiler, milletvekilleri ve aşırı sağcı yasadisi Voluntad Partisinin faktörleri. Onlar oradaydılar, yasamsal medya üzerinden yayınladıkları videoyla halkı anayasal hükümete karşı vuruş yapmaya teşvik ediyorlardı. Bu vuruş girişimi cezasız kalmayacak, ülkenin cumhuriyet başsavcısıyla konuştum. Bu iş amaciyla hususi üç ulusal savcı atadım ve onlar şu vakit bu olaya karışan herkesi sorguluyor ve soruşturmayı yürütüyorlar. Anayasa ve cemiyet huzurunu amaç almaktan yargılanacaklar.”

YARALI SAYISINI AÇIKLADI

Nicolas Maduro, çatışmalarda ikisi ağır yaralı albay olmak üzere asgari 5 askerin yaralandığını açıkladı. Çatışmaların çıktığı yere götürülen askerlerin kandırıldığını söyleyen Maduro, “Çatışmanın olduğu Altamira bölgesine kazançlan askerlerin yüzde 80’i kandırılmıştı. Onlara çeşitli operasyonların yapılacağını söylediler ama Leopoldo Lopez ve Juan Guaido’nun orada olduğunu gördüklerinde kandırıldıklarını anladılar.” diye konuştu.

Venezuela hükümet Başkanı Maduro, askerlerin kandırıldıklarını ayrım ettiklerinde, askeri araçları oradan çıkararak darbecilere destek vermediklerini açıklama etti ve darbecilerden kaçan askerlerin, oraya nasıl götürüldüklerini anlattıkları görüntüleri izletti.

Venezuela hükümet Başkanı Maduro

VENEZUELA’DA NE OLUYOR?

Venezuela’da 23 Ocak’ta kendini hükümet başkanı duyuru eden Meclis Başkanı Juan Guaido, yasamsal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı üç dakikalık tek videoyla, halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Guadio, Caracas’taki La Carlota sema Üssü yakınının çevreninde tek grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. başşehir Caracas’ta Bir takım askeri birliklerin yolları kestiği, Bir takım yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela müdafaa Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise vuruş girişimine karşı koyacaklarını belirterek, “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain vuruş girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde alışılmış olan dışı tek durum mevzubahis değil, her biri komutanların emrindedir.” izahını yapmıştı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi ise Guadio ve taraftarlarının vuruş girişimine tam destek veren açıklamalarda bulunmuştu.

Kaynak: AA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*