Yerli baz istasyonu ULAK, İHA’lara takılacak
Balcı, şirketin istikbal asama planlarına ait Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin 5G ve Ötesi İçin İletişim Gücü” mottosuyla çıktıkları yolda hızla ilerlediklerini söyledi.

ULAK Haberleşme AŞ’nin 14’üncü beynelmilel müdafaa Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanlığı himayesinde, kendisinin alanında sektörün lider firmalarıyla iş birliği sözleşmeleri imzalayacaklarını belirten Balcı, şirketin ekosistemini büyüterek etkinlik alanlarını genişletmeye ayni ritimde devam ettiğini vurguladı.

Balcı, geleceğin teknolojilerinin Türkiye’de üretilmesi amaciyla İhtiyaç duyulan çalışmaları yapacaklarını belirterek, “Bu çerçevede 5G baz istasyonu geliştirme faaliyetlerinde, dışa bağımlılığı azaltmak emeliyle sayısal entegre devrelerin geliştirilmesi emeliyle YİTAL AŞ ile iş birliği anlaşması imzalayacağız. Sözleşme kapsamında 5G baz istasyonunda kullanılan ağırbaşlı ehemmiyete sahip RF dönem elemanları su MikroNano ile türk mali ve ulusal imkanlarla geliştirilecek. 5G çalışmaları kapsamında, askeri kara araçlarında otonom sürüşü destekleyecek suni zeka algoritmalarıyla sistem tasarlanacak. mevzubahis tasarım BİTES ve NUROL ile yapılacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin evvel türk mali ve ulusal baz istasyonu ULAK LTE’nin, İHA platformuna entegre edileceği bilgisini veren Balcı, “Entegrasyon TAI ve Baykar ile yapılacak. İHA’lara kolayca entegre edilebilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Balcı, Milat Ağ yönetim ve analiz (MAYA) Sistemi’nin Türkiye’nin siber güvenlik ürünleri amaciyla müsterek altyapı platformu olarak kullanılmasının planlandığını da aktardı.