Ermeni Çocuğu Müslüman Yapan Nihat Hatipoğlu’ndan İlk Açıklama: Aile Söylemini Değiştirdi
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, 13 yaşında olan çocuğun canlı yayında Müslüman olmasına değin İzah yaptı. Hatipoğlu, ailenin bu vaziyete destur verdiğini, ama dahada ardindan tepkiler üstüne söylem değiştirdiklerini argüman etti.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun 12 Mayıs’ta ATV’de yayınlanan programında, 13 yaşında olan Arthur Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman oldu.

ÇOCUĞUN ANNESİ: MÜSLÜMAN OLMADI, SÜNNET OLMADI

ama Arthur’un annesi, olaydan haberi olmadığını açıklayarak, Hatipoğlu’na reaksiyon gösterdi. Arthur’un Ermenistan’da yaşayan annesi Alina Y. Ermenistan’da yayın yapan Lurer.com’a yaptığı izahta şunları söyledi.

“Çocuğum Müslüman olmadı. Biz Ermeniyiz, Hristiyanız. bendeniz bilseydim kendim, çocuğumun yanına giderdim, ama bilmiyordum. Dükkanda çalışıyorum. ani bana havadis geldi. Arthur 13 yaşında, saf tek çocuktur. Suriyeli arkadaşı ‘Gel birlikte canlı yayında konuşalım ardindan bize armaganlar verirler, onlarla da oturup aş yeriz’ demiş, çocuğum da saf saf onla birlikte gitti. Çocuktur o, yanlış yaptı. O Müslüman olmadı, sünnet olmadı.”

HATİPOĞLU: BİR ZORLAMA YOK, AİLE vaziyete İZİN VERDİ

Independent Türkçe’de bulunan habere göre; Hatipoğlu da konuya ait evvel izahını yaptı. 13 yaşında olan çocuğun “kendi talebi ve serisinin onayı ile Müslüman olduğunu” argüman eden Hatipoğlu “Bir zorlama yok” dedi.

“Bahis konusu var olan kişi ile alakalı bana yayından evvel bilgi verdiler. bendeniz de çocuğun serisinin aranıp destur alınması gerektiğini söyledim. program yetkilimiz anne adayi ve üvey baba ile telefonda görüşerek çocuklarının Müslüman olmak istediğini söyledi. Gelmiş programa, hür istemiyle tek delikanlı. anne adayi ve üvey baba da vaziyete onay verdi. ama aile dahada ardindan tepkilerden dolayı söylemini değiştirdi. Bir takım kişilerin söylemleri, semt baskısı ve yasamsal medyada yazılıp çizilenler, ailenin kararını değiştirmesinde tesirli oldu.”

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu

“KARALAMAK İSTEYENLER VAR”

13 yaşında olan çocuğun canlı yayında Müslüman olmasını “Görevimi yaptım” diye açıklama eden Hatipoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim hedefim İslam’ı göstermek. İslam’ın temiz yüzünü, iyi yüzünü göstermek. Senelerdir başarıyla yürüttüğüm programlarım var. Başarımı çekemeyen, karalamak isteyenler var. bunun için destur vermem. bendeniz programımı yasamsal medyadaki tepkilere göre yapmıyorum… İslam geleneğinde Müslüman olmak istek eden tek çocuğu art çeviremezsiniz. Saygısızlık olur. Biz Müslüman olmak isteyeni art çevirmeyiz, olmak istemeyeni de zorlamayız. her biri inançlı değildir ama inançsız kişiler arasında da çok saygılı olanlar vardır. Bir takım kişiler ise kinini, nefretini akıtacak yer arıyor. Programım senelerdir başarıyla sürüyor. Hazımsız ve kıskanç yurttaslar var.”

ERMENİ PATRİK VEKİLİ ATEŞYAN’LA GÖRÜŞMÜŞ

Tartışmaların derhal peşinden ülkemiz Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan ile de görüştüğünü söyleyen Hatipoğlu, şunları söyledi:

“Bundan ardindan bize düşen -aile çocuğunun Müslüman olmasını onay ettiği halde art adım atsa bile- onlara destek olmak. Bu saatten ardindan ailenin de çocuğun da üstüne gitmemek gerek, Hem de onlara destek vermeliyiz. Ermeni vatandaşlarımız, ülkemizin çok kıymetli vatandaşlarıdır. birlikte devinim etmeye ayni ritimde devam edeceğiz. Aram Ateşyan’la da hoşgörü odaklı tek konuşma yaptık.”

ERMENİ PATRİKHANESİ ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMÜŞ

mevzu hakkinda Ermeni Patrikhanesi’nden de tek İzah geldi. izahta Ateşyan’ın, Nihat Hatipoğlu ile yaptığı müzakereye de değinildi:

“Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü, ATV kanalında yayınlanan iftar programında, üzülerek tek sahneye şahit olduk. Artür isminde, reşit olmayan 13 yaşında olan Ermenistanlı tek çocuğun yayın esnasında İslam dinini onay ettiği ve Nihat ismini aldığını ekrana yansıdı. Bu yayın Yalnızca Ermeni cemaatince değil, aynı zamanda İslam dinine aza çeşitli kesimler tarafından da onay görmedi. Konunun dini mahiyeti hasebiyle cemaatimizden hassaslik sergileyen Bir hayli kişi şahsımla temasa geçerek, Patriklik Makamımız’ın vaziyete müdahil olmasını istedi. Gerçekleştirdiğimiz istişarelerin yanı sıra, 12 Mayıs 2019 sektör günü, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın çok katılımlarıyla Beyoğlu Belediyesi’nin düzen ettiği iftar sofrasında Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş ile bu sıkıntılı konuyu paylaştık. Açıklamalarımızı dikkatle dinledikten sonra, konuyu araştıracaklarını söylediler.”

HATİPOĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUNDA BULUNULACAK

HDP Diyarbakır mebus Garo Paylan ise yapılanın “Çocuk istismarı” olduğunu söyledi, RTÜK’e şikayette bulundu. Hatipoğlu ile alakalı hatali ilaninda da bulunacağını söyleyen Garo Paylan RTÜK’e başvurusunda şunları da dile getirdi:

“Söz konusu programda, Müslümanlar tarafından mukaddes görülen tek ayda, değişik dinler ve mezheplerden insanların birlikte barış içinde yaşayabileceğini göstermek yerine, “ötekini” Müslümanlaştırarak sevap işlenebileceği öğütlenip, ayrımcılıktan beslenen tek tutum sergilenmiştir. Milyonlarca insanın izlediği tek tv programında sahnelenen bu durum kucaklaşmaya değil nefrete, değişik inançlara karşı tahammülsüzlüğe yollar açmaktadır.”

İnsan Hakları Derneği de Hatipoğlu amaciyla hatali ilaninda bulunacaklarını açıkladı.

HDP Diyarbakır mebus Garo Paylan
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*