Sağlık Bakanlığından “sıcak hava” uyarısı: Saat 10.00-16.00 arası dışarı çıkmayın
sağlık Bakanlığı, yurttaşları sıcak havalara karşı uyardı. Yapılan izahta sıcaktan en çok etkilenenlerin hamileler, çocuklar, yaşlılar, aşırı kilolu olanlar ve kronik hastalığı olanlar olduğu belirtilirken, Bir takım ilaçların terlemeyi tetiklediği ve yükselen gövde ısısının beyin ve başka yasamsal organlarda hasara yollar açabileceği kaydedildi.

sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, vatandaşlar sıcak havalara karşı uyarıldı. izahta Bir takım vatandaşların sıcaktan çok dahada çok etkilendiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Yaz aylarında sema sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Bir takım bölgelerde sıcaklıklarla nem oranının da artması neticesi sağlığımızı menfi etkileyebilmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak gövde ısısı artmakta ve metabolizma bu tertemiz vaziyete ahenk sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile gövde ısısı balansta tutulmaya çalışılır. ama aşırı sıcaklarda Yalnızca terleyerek gövde ısısı balansta tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile gövde ısısının balansta tutulması her vakit mümkün olmayabilir. tekrar ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle gövde ısısı yeteri civarindan seviyede düşmeyebilir. Ayrı olarak aşırı kiloluluk, rastgele tek hastalığa bağlı çok ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, içki ve uyuşturucu madde kullanımı ile rehabilitasyon Emelli Bir takım ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen başka faktörlerdendir. Bu benzeri vaziyetlerde yükselen gövde ısısı beyin ve başka yasamsal organlarda hasara yollar açabilir” denildi.

“SAAT 10.00-16.00 içinde DIŞARI ÇIKILMAMALI”

Aşırı sıcaklardan en çok 65 ıslak ve üzerinde kişiler, dört yaşından minik çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, devamlı ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, çöküntü ve uyku ilaçları) kullanan kişilerin etkilendiği belirtildi. izahta sıcaklardan savunma yolları ise şöyle sıralandı:

“Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecburi kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz bulunan sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan elbiseler seçenek edilmeli; geniş kenarlı ve sema delikleri var olan şapka giyilmeli ve güneşin zarar veren ışınlarından savunan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının çok geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemelidir, güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneş savunucu krem (en az 15 savunma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük benzeri İhtiyaç duyulan savunucu önlemleri almalı ve uzunca süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Yoğun fiziki aktivite ve spor uygulamak amaciyla erken ve akşam saatleri seçenek edilmeli, her tek saatlik spor amaciyla asgari 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fiziki aktivitelerden kaçınılmalıdır. riziko altındaki yetişkinler ve yaşlılar, gün içinde asgari iki sefer güneş veyahut sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan dahada sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda netlikle bırakılmamalıdır. Araçların dahil ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre ardindan yükselmektedir. araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir. gövde ısısının yükselmemesi amaciyla sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı vaziyetlerde ayaklar, eller, surat ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veyahut silinmelidir. Susuzluk hissi olmasa dahi her vakit asgari 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir. Terleme ile yükselen sıvı ve mineral kaybının önlenmesi amaciyla her vakitkinden dahada çok miktarlarda sıvı alınmalıdır. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler adina süt, ayran ve meyve suyu benzeri içecekler seçenek edilmelidir. Kafein, içki ve çok miktarda şeker bulunan içecekler vücuttan dahada çok sıvı kaybına yollar açtığı unutulmamalıdır.”

Aşırı sıcaklarda alınması koşul olan tedbirler ve aşırı sıcakların sağlık üstüne tesirleri ile alakalı İhtiyaç duyulan bilgilere www.cevresagligi.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

Kaynak: İHA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*