ABD ve Çin görüşmelere yeniden başlayacak!
Çin havadis ajansı Şinhua’da bulunan haberde, Japonya’nın Osaka şehrinde düzen eden G-20 Zirvesinde Trump ve Şi’nin tek araya geldiği ve iki liderin tek saatten çok süre gelen müzakere yaptığı kaydedildi.

Trump ve Şi’nin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin’i ortaklaşa geliştirme ile alakalı hemfikir olduğuna işaret edilen haberde, Ayrı olarak iki liderin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin arasında ahenk gösteren ücret ve ticari istişarelerin eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde tekrar başlatılması ile alakalı anlaştığı vurgulandı.

ABD’nin, Çin’e baz alinarak tertemiz ek tarifeler uygulamayacağının altı çizilen haberde, iki ülkenin ekonomi ve ticaret müzakere ekiplerinin tespit edecek konular üzerinde çalışacağı ifade edildi.

G-20 Zirvesi marjında Çin hükümet Başkanı Şi ile görüşen Trump, 2017 seneninde Çin’e gerçekleştirdiği ziyareti “hayatının en sıra dışı seyahatlerinden biri” olarak tanımlamıştı.

Trump, “ABD-Çin iş birliği ayrılıktan iyidir, diyalog zıtlaşmadan iyidir. Aslında (anlaşmaya) çok yakındık ama tek şeyler oldu ve o asama belli tek süre koptu, şu anda belli tek süre dahada yaklaşıyoruz.” diye konuşmuştu.

ABD’nin Çin ile gerçekçi tek ticari anlaşma yapmaya açık olduğunu belirten Trump, “Eğer adil tek ticaret anlaşması yapabilirsek bu tarihi tek iş olur. bunun için Tamamiyle açığız ve siz de bunun için Tamamiyle açıksınız. Sanıyorum artık Sahiden muazzam olacak tek şeyler yapmaya ayni ritimde devam edebiliriz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan, Şi ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Çin arasındaki tarihi ilişkilerin vakit içinde nasıl gelişip bugünkü seviyesine ulaştığını anlattığı konuşmasında iki memleket arasındaki iş birliği ve koordinasyonun dahada da artmasını umduğunu dile getirmişti. AA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*