Hangi ülke ne kadar çöp üretiyor, ne kadarını dönüştürüyor?
hayat genelinde her sene 800 bin Olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar; iki milyar tondan çok çöp üretiliyor. ABD’de plastik ve yiyecek dahil kişi başına üretilen katı atık miktarı küresel ortalamanın üç katı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ çöplerin art dönüştürülmesinde perişan tek sicile sahip. Ülkede çöplerin Yalnızca yüzde 35’i tekrar kullanıma kazandırılıyor. Almanya ise yüzde 68’le en çok çöp art dönüştüren ülke.

BİR ABD’Lİ BİR ETİYOPYALIDAN YEDİ KAT çok ÇÖP ÜRETİYOR

Bu veriler, küresel riziko analizleri yapan Verisk Maplecroft isimli şirkete ait. Şirket bu sene atık imalatı ve art dönüşüm ile alakalı iki endeks yayımladı. Verisk Maplecroft yetkililerine göre, endeksler ülkelerin başta plastik olmak üzere yükselen çöp kriziyle nasıl baş ettiklerini gösterecek tek tablo alana koymak emeliyle hazırlandı. Endeksler, kamuya açık bilgilere ve akademik araştırmalara dayanıyor.

Çöp imalatı endeksi, kişi başına düşen belediye atıklarını kapsıyor. Bunlar plastik, besin ve riskli maddelerden oluşan katı atıkları kapsıyor. Belediye katı atıkları, mahalli idarelerin evler, kurumlar ve ticari kaynaklardan topladığı çöpleri ifade ediyor.

Endekse göre, hayat genelinde her sene 2,1 milyar ton çöp üretiliyor ve bunların Yalnızca yüzde 16’sı art dönüştürülüyor. Çöplerin yüzde 46’sı art dönüştürülemeyecek şekilde atılıyor.

Çin ve Hindistan’ın toplaminda nüfusu küresel nüfusun yüzde 36’sını oluşturuyor. İki ülkenin ürettiği toplaminda çöp oranı ise yüzde 27. Amerika Birleşik Devletleri‘nde tek kişi her sene vasati 773 kilogram çöp üretiyor. bunun için göre, tek Amerikalının ürettiği çöp miktarı tek Çinlininkinden üç, tek Etiyopyalınınkinden yedi kat fazla.

ABD, tek başına dünyadaki çöplerin yüzde 12’sinden sorumlu. yeryüzünde art dönüşüm kapasitesinden dahada çok çöp üreten tek varlıklı memleket de ABD. Şirket bunu ABD’deki siyasi istem ve altyapıya bağlıyor.

“ASYA ÜLKELERİ bundan sonra DÜNYANIN ÇÖPLÜĞÜ OLMAK İSTEMİYOR”

Verisk Maplecroft’un çevre araştırmaları birimimin sorumlusu Will Nichols, “Tüm araştırmalar, ABD’nin art dönüşüme odaklanmadığına işaret ediyor. Çok miktarda çöp artık Çin’e de gönderilemediği amaciyla yakılıyor ve mevzunun çözümü amaciyla yatırım yapılmıyor” diyor.

Çin, Tayland, Vietnam ve Malezya’nın çöp ithalatını yasaklama kararları, küresel dinamikleri değiştiriyor. Çöp meselesi Filipinler ile Kanada arasında gerginliğe yollar açmıştı. Filipinler, Kanada’ya 69 konteyner çöpünü gemiyle art göndermişti. Will Nichols, “Asya ülkeleri artık dünyanın çöplüğü olmak istemediklerini söylüyor” diye konuşuyor.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*