ABD’den Çin ürünlerine yüzde 10’luk ilave vergi
Trump, Çin ürünlerine ek edecek tertemiz gümrük vergisiyle alakalı Twitter hesabından İzah yaptı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kurulunun Çin’den tertemiz döndüğünü ve Çin’le ticari müzakerelerde tek anlaşma yapma ile alakalı üç ay öncesine civarindan umutlu olduklarını kaydeden Trump, “Ne yazık ki Çin imzasini döneminden evvel anlaşmayı tekrar müzakere etmeye karar verdi. Yakın vakitte Çin ABD’nin tarım ürünlerini alma ile alakalı anlaşmaya vardı ama bunu yapmadı.” ifadelerini kullandı.

İLAVE VERGİYE RAĞMEN TRUMP ANLAŞMADAN UMUTLU

Çin hükümet Başkanı Şi Cinping’in kendisine “ABD’ye fentanil satmayı durduracağını” söylediğini ama bunu yapmadığını da belirten Trump, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ticari müzakereler ayni ritimde devam ediyor, bunlar ayni ritimde devam ederken ABD, tek Eylül’den bu yana Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne minik tek ek yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, Zati yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. kapsamı geniş tek ticari anlaşma amaciyla Çin’le müspet diyaloğumuzu sürdürmek talep ediyoruz ve iki memleket arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz.”

İki memleket arasında geçen sene martta başlayan ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine oyun alani/sahne var olan ticaret savaşı, nihayet olarak Çin’in teknoloji şirketlerine sıçramıştı. Çin ve ABD’nin tek senesi aşkın müddettir yürüttüğü müzakerelerin 11’incisi mayıs ayının başında ABD’de yapılmıştı. Çin’in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD’deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

Çin öncüsü Şi ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump, geçen ay Japonya’da düzen eden G-20 Liderler Zirvesi’nde, ticaret mütalaalarina ayni ritimde devam etme kararı almıştı. G-20 Liderler Zirvesi’nden ardindan 300 milyar dolar değerindeki Çin mallarına ek gümrük tarifeleri planının askıya alındığını da duyuran Trump, dahada ardindan Huawei’ye baz alinarak yasakların kaldırılması ile alakalı yeşil ziya yakmıştı. AA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*