Sağlık Bakanlığı’ndan bayram öncesi ‘zoonotik hastalık’ uyarısı 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı’nın sağlık ve huzur içinde geçmesi amaciyla hemide hayvan üreticiliği ve satışı yapanların ayni vakitte da kurban satın alan vatandaşların esas sağlık önlemlerine ve hijyen koşullarına riayet etmesinin önem taşıdığı kaydedildi.

Hayvandan insana geçebilen hastalıklardan (zoonotik) müdafaa etmek amaciyla kurban satış yerlerinin, kurban naklinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının İhtiyaç duyulan hijyen, güvenlik ve minimum teknik koşulları taşıması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Zoonotik hastalıklar hasta kisi hayvana temas, hasta kisi hayvandan elde edilen gıdaların tüketimi, hayvanın salgılarına, kanına veyahut başka çıkartılarına dokunma sonucu, deri, kürk veyahut ciltten yapılan eşyalarla temas, bu hayvanlardan beslenen kene, sivrisinek vb. aracılığıyla insanlara bulaşabilir” denildi.

‘AŞILARI DÜZENLİ YAPTIRILMALI’

Açıklamada, imalat ve toplu kurban satış noktalarında hayvan hastalıklarının yayılmasının ve insanlara bulaşmasının önlenmesi için, şu uyarılara yer verildi:

“Hayvanların aşıları, tarım ve Orman Bakanlığı´nın önerileri doğrultusunda itinali yaptırılmalı. hasta kisi hayvanın, sağlam hayvanlar ile teması önlenmeli ve baytar doktor kontrolünde Rehabilitasyonu sağlanmalı. hasta kisi hayvanların sütü sağılmamalı ve kullanılmamalı. hasta kisi ve can veren hayvanlara çıplak elle dokunulmamalı, can veren hayvanın kanı ve çıkartıları ile çevrenin kirlenmesi önlenmeli. Hayvanların çıkartılarına çıplak elle dokunulmamalı. hasta kisi ve can veren hayvan kesilmemeli, cildi yüzülmemeli ve eti yenilmemeli. Ölen hayvanlar, baytar doktor nezaretinde mera ve su kaynaklarından ırak yere ve derine gömülmeli. Hayvanların üzerindeki keneler çıplak elle kopartılmamalıdır.”

Kurbanların belediyelerin belirlediği kurban kesim yerlerinde veyahut mezbahalarda kesilmesi gerektiği anlatilan açıklamada, kurbanlık hayvanın netlikle baytar doktor kontrolünden geçmiş sıhhatli hayvan olduğuna dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*