Zatürre için hangi bölüme/doktora gidilir?
Bakteri, virüs ve bazı vakit parazitlerin kapı araladığı ve akciğer enfeksiyonu denilen Zatürre amaciyla hangi bölüme/doktora gidilir? heyecan edilen bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz….

ZATÜRRE NEDİR?

Pnömoni Başka bir deyişle milletçe arasındaki Bilinen isimiyle zatürre, ciğerlerinizdeki sema keselerinin (alveoller) tek enfeksiyondur. sema keseleri sıvı veyahut irinle dolup taşabilir, öksürük, ateş, üşüme ve solunum zorluğu benzeri belirtilere neden olabilir. Bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak alana gelir. Bir takım pnömoni türlerinde hasta kisi kişiden sağlam kişilere direk bulaşma rizikosu vardır.

ZATÜRRE BELİRTİLERİ

Zatürrenin belirti ve semptomları, enfeksiyona neden var olan mikrop tipi, yaşınız ve genel sağlık vaziyetiniz benzeri faktörlere bağlı olarak, hafif ile şiddetli arasında değişir. Hafif belirtiler ve semptomlar çoklukla soğuk algınlığı veyahut grip belirtilerine benzer, ama dahada uzunca sürer.

Zatürree belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

– nefes alırken veyahut öksürürken göğüs ağrısı
– Karışıklık veyahut zihinsel farkındalıktaki farklıklar (65 ıslak ve üstü yetişkinlerde)
– Öksürürken balgam çıkarma
– Yorgunluk
– Hızlı, sığ solunum
– Ateş, terleme ve titreme
– Normal gövde sıcaklığından düşük gövde sıcaklığı (65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıf var olan kişilerde)
– Mide bulantısı, istifra (kusma) veyahut ishal
– nefes darlığı

Yenidoğan ve bebeklerde enfeksiyon belirtisi görülmeyebilir. Ancak; Kusma, ateş ve öksürük olabilir. Huzursuz ve yorgun görünürken enejileri olmayabilir, nefes almakta ve aş sofrada zorlanabilirler.

ZATÜRRE ne türlü TEŞHİS EDİLİR?

Bazen zatürrenin teşhisi güç olabilir, çünkü semptomlar çok değişkendir ve çoklukla soğuk algınlığı veyahut gripte görülenlere çok benzerdir. Pnömoniyi teşhis etmek ve hastalığa neden var olan mikropu saptamaya çalışmak amaciyla doktorunuz tıbbi geçmişiniz ile alakalı sualler soracak, fizik denetim yapacak ve Bir takım testler yapacaktır.

Fiziksel denetim esnasında doktor stetoskopla hastanın akciğerlerini dinler. Zatürreden şüphelenirse evvel akciğerleri yakından görebilmek amaciyla göğüs röntgeni isteyecektir. Akciğer röntgeni Vaziyetin zatürre olup olmadığı ile alakalı doktora yeteri civarindan bilgiyi verebilir. ama doktorunuz bağışıklık sisteminin durumunu, kandaki oksijen miktarını, solunum yollarının vaziyeti görmek amaciyla ekstra testler isteyebilir.

Tam Kan Sayımı: ak kan hücresi sayısı denetim edilir.

CT Taraması: Akciğerlerin fonksiyonunu görebilmek amaciyla yapılan göğüs taraması.

Salya Testi: Belirtilere neden var olan organizmaların incelenmesi amaciyla kullanılır.

Plevral Sıvı Kültürü: Akciğerlerde sıvı toplandığında yapılır. Zatürreye neden var olan bakterileri analiz etmek ve tanımlamak amaciyla akciğeri çevreleyen dokuların Çevreninden az miktarda tek sıvıyı alan prosedür.

Oksimetri: Oksimetre isimi verilen tek aygıt aracılığıyla kandaki oksijen miktarı ölçülür.

Bronkoskopi: Akciğerlerin sema yollarına bakmak amaciyla kullanılan tek prosedür. Üst solunum yollarının hususi tek aletle incelenmesidir.

ZATÜRRE İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

Sizde veyahut çocuğunuzda zatürree belirtileri olduğunu düşünüyorsanız hastalığın dahada da kötüleşmesini beklemeyin. nefes almakta zorlanıyorsanız, dudaklarınızda ve parmak uçlarınızda mavimsi tek renk görüyorsanız, göğüs ağrınız, çok ateşiniz veyahut şiddetli veyahut kötüleşen balgamlı tek öksürük varsa derhal doktora başvurun.

Zatürre denetim ve akciğer röntgeniyle tanı konulabilen tek hastalıktır. Zatürre amaciyla hastanelerin göğüs hastalıkları bölümüne/doktoruna gidilir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*