Lise nakil sonuçları açıklandı! Yerleştirme oranı yüzde 98 oldu
Lise birinci atama neticeleri açıklandı. Sonuçların derhal peşinden hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler LGS 2. atama tercihleri ise 5 – 8 Ağustos’ta yapacak. atama tercihleri döneminde de hiçbir yere yerleşemeyen öğrencilerin 19 – 23 Ağustos tarihleri arasında kent / kaza atama komisyonlarına başvurmaları gerekecek.

LGS NAKİL SONUÇLARI

İKİNCİ NAKİL TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN?

29 Temmuz-2 Ağustos dönemini kapsayan 2019 senesi Ortaöğretim müesseselerine Yerleştirmeye esas 1’inci nakil neticeleri belli oldu. neticelere Bakanlığın internet sitesi aderesinden kimlik numaraları girilerek ulaşılabiliyor. bu erken başlayan yerleştirmeye esas 2. atama seçenek başvuruları ise 8 Ağustos’ta sona erecek. Yerleştirmeye esas 2. atama sonuçlarının 10 Ağustos’ta açıklanmasıyla merkezi olarak yürütülen anne yerleştirme zamani tamamlanacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler amaciyla il/ilçe öğrenci yerleştirme ve atama komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme zamani sona erecek.

NAKİL SONUÇLARI İLE YERLEŞTİRME ORANI YÜZDE 98’E YÜKSELDİ

MEB yetkililerinden alinan bilgiye göre, birinci yerleştirme nihayetinde öğrencilerin yüzde 95’i istek ettikleri liselere yerleştirilirken, bu nispet yerleştirmeye esas birinci atama nihayetinde yüzde 98’e yükseldi.

Birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci atama nihayetinde liselere yerleşen öğrenci sayısı tek milyon 27 bin 322’ye yükseldi.

NAKİL TERCİHLERİNİ KİMLER YAPABİLİR?

⦁ imtihanla öğrenci alan okullardan birine yerleştiği halde dahada üst tercihlerinden birine yerleşmek isteyenler
⦁ mahalli yerleştirme ile istediği tercihlerden birine yerleşmiş ama imtihanla öğrenci alan tek okula yerleşmek isteyenler
⦁ mahalli yerleştirme ile yerleştiği okulu değiştirmek veyahut merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleşmek isteyenler
⦁ Hiçbir tercihine yerleşmemiş olanlar
⦁ İlk yerleştirme döneminde seçenek yapmamış olanlar

NAKİL TERCİH İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

⦁ Her atama döneminde öğrenciler her gruptan en çok üç mektep seçenek edebilecekler. tek başka ifade ile; mahalli yerleştirme amaciyla en çok 3, merkezi yerleştirme amaciyla en çok üç ve pansiyonlu okullar amaciyla en çok üç seçenek yapılabilecek.
⦁ atama başvuruları süreçlerinde hususi okullarda da kayıt ve atama işlemleri yapılabilecek
⦁ atama tercihleri döneminde istek eden öğrenciler “ Mesleki Eğitim Merkezleri”ni de seçenek edebilecekler
⦁ İstediğiniz okulda boş kontenjan olup olmamasına bakmaksızın seçenek yapabilirsiniz.
⦁ İlk yerleştirme döneminde her hangi tek okula yerleşmiş iseniz, atama tercihleri döneminde istediğiniz okullardan birine yerleşemezseniz dahada evvelki okulunuzda kayıtlı olmaya ayni ritimde devam edersiniz.

ADIM hamle NAKİL TERCİH İŞLEMLERİ

⦁ İlk yerleştirme döneminde imtihanla öğrenci alan tek okula yerleşmiş iseniz atama tercihlerinde tekrar mahalli yerleştirme tercihinde bulunmanız gerekmez. imtihanla öğrenci alan ve dahada çok istediğiniz en çok üç mektep seçip okulunuza gittikçe müracaat yapmanız yeterlidir.
⦁ mahalli yerleştirme ile tek okula yerleştirilmiş ama imtihanla öğrenci alan tek okula yerleştirilmek istiyorsanız, kendisinin puanınıza yakın okullardan en çok üç mektep seçenek edip okulunuz aracılığı ile seçenek işlemlerinizi onaylatmanız yeterlidir.
⦁ Merkezi yerleştirme ile tek okula yerleştirilememiş, mahalli yerleştirme ile yerleştirildiğiniz okuldan da hoşnut değilseniz hemide mahalli yerleştirme ayni vakitte da puanınıza yakın okulları seçmek kaydıyla merkezi yerleştirme amaciyla 3’er mektep seçerek okulunuz aracılığı ile seçenek başvurusunda bulunabilirsiniz.
⦁ İlk yerleştirme döneminde hiçbir okula yerleştirilmemiş veyahut evvel seçenek döneminde başvuruda bulunmamış iseniz; mahalli yerleştirme amaciyla üç okul, merkezi yerleştirme amaciyla kendisinin puanınıza yakın okullardan üç okul, pansiyonlu okullardan üç mektep ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinden mektep seçebilirsiniz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*