Ali Babacan yeni parti için net konuştu: 2020’ye kalmadan partiyi kuracağız
nihayet vakitte tertemiz tek parti kuracağına değin haberlerle gündemde var olan Daha önceki başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu hükümet bakanı var olan Ali Babacan, karar gazetesinden Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un suallerini yanıtladı. Babacan, tertemiz parti amaciyla evvel kez tek tarih verdi ve “Gönlümüzden geçen takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak” ifadesini kullandı.

Babacan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

AK PARTİ’DEN neden İSTİFA ETTİ?

“İnsan hakları, özgürlükler, çoğulcu demokrasi ve hukukun üstünlüğü”nün inandığı ve savunduğu değerler olduğunu belirten Babacan, AK Parti‘nin kuruluşunda bulunan bu ilkelerden uzaklaşmasıyla bugünkü ‘üzüntü veren’ tablonun alana çıktığını öne sürdü.

Babacan, AK Parti’ye verdiği istifa mektubunda dile getirdiği “aklen ve kalben ayrışmayı” şu şekilde anlattı:

“Şeffaflığı çok önemsedik mesela. halkoyu idareninde ve siyasette etiği çok önemsedik. Bu konularda problemleri gördüğümüzde de çok geniş çalışmalar yaptık. kanun tasarıları hazırladık, sunuşlar yaptık. Dünyadaki örnekleri inceledik. Ama bu çabamızda başarılı olamadığımızda da kalbimizde tek kırıklık oluştu doğrusu.”

NEDEN YENİ BİR PARTİ KURUYOR?

“Yeni tek istikbal vizyonu gerekmektedir Türkiye için. Ama bu çalışmaları var tek siyasi partinin içinde uygulamak çok zor. Zira parti disiplini diye tek hakikat var. Söylenmiş Bir hayli laf var.” diyen Babacan, ‘beyaz tek sayfaya’ gereksinim duyulduğunu ifade etti.

Babacan, bugünkü şartlarla AK Parti’nin kurulduğu dönemdeki şartların değişik olduğunu belirterek başlattıkları çalışmanın toplumun bütün kesimlerini dikkate aldığını ve müsterek sorunlara müsterek çözüm arayışı içinde olduğunu vurguladı:

“Yine tek özgürlük meselesi var Türkiye’nin. tekrar tek esas haklar meselesi var. Ama bunların niteliği değişti. dahada değişik kesimleri de ilgilendiren meseleler haline geldi bunlar. Ayrıca, Türkiye’nin tek hak meselesi var. tek ekonomi meselesi var.

“Bu meseleler her kesimi ilgilendiriyor. Şu anda toplumun tümünün müsterek dertleri var. Dolayısıyla, bugünkü çalışmanın hemide kaynaklandığı ortam ayni vakitte da nihayetinde hedeflediği kitle 2001 şartlarına göre çok çok farklı.”

PARTİ NE vakit KURULACAK?

Parti ekibini şekillendirmenin ve müsterek vizyonunu kurgulamanın vakit aldığını söyleyen Babacan, sene sonuna civarindan partinin tüzel kişiliğini kurmak istediklerini söyledi:

“Gönlümüzden geçen takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak. kalite çok mühim burada. Ne insan kaynağından ne de yapılacak işin kalitesinden Katiyen ödün saglamak istemiyoruz.”

NE OLMUŞTU?

AK Parti’den istifa eden Daha önceki Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden sorumlu hükümet Bakanı Ali Babacan, tertemiz parti kuracağını resmen duyuru etmişti.

Babacan, AK Parti’den istifa ettiğini duyurduğu izahta şu ifadeleri kullanmıştı;

“Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hemide ülkemizde ayni vakitte da yeryüzünde inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları amaciyla verilen hatri sayilir büyüklükte mücadelelerin kendisi içinde olmak benim amaciyla onur oldu. nihayet senelerde ise Bir hayli alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, kıymet ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben tek ayrışma yaşadım.”

Ali Babacan tertemiz parti amaciyla net konuştu: 2020'ye kalmadan partiyi kuracağız
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*