Yargıtay’dan emsal karar: Düğün yapmamak boşanma sebebi
Gelinlik giymek derhal hemen bütün toy kızların hayalini süslüyor. Gelinlik giyme hayali yıkılan geç kızlar amaciyla Yargıtay haklar genel Kurulu’ndan mühim tek karar geldi. Kurul; geline laf verip de düğün yapmayan güveyi kusurlu buldu. Düğün merasiminin tarifini de yapan çok Mahkeme; düğün yapmamayı boşanma nedeni saydı. Emsal kararla; düğün yapmamak evliliği temelinden sallayan hatali olarak onay edilecek.

H.A. ve Ş.A. 2010 seneninde resmi nikahla evlendi. İddiaya göre; damat Ş.A., nikah merasimi sonrası düğün yapacağına laf verdi. Ancak; Ş.A. resmi nikahın üzerinden üç sene geçmesine karşın tek takım bahanelerle düğün merasimini yapmaya yanaşmadı. 5. Aile Mahkemesi’ne müracaat eden H.A., kocasının düğün yapmaması hasebiyle ailesi ve çevresi karşısında minik vaziyete düştüğünü, davalının istememesi hasebiyle işten ayrıldığını ve Parasal istikametten de hatri sayilir büyüklükte sıkıntılar yaşadığını, İzdivaç etme birliğinin ayni ritimde devam edeceği istikametindeki inancını da kaybettiğini de öne sürerek boşanma kararı verilmesini istek etti.

DAVALI KOCA, DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

Mahkemede ifade veren davalı koca Ş.A. ise eşini çok sevdiğini, işlerinin yolunda gidememesi hasebiyle düğün yapmadığını ama ev kiralamak, eşya almak benzeri ortak hayatın gerektirdiği bütün özeni gösterdiğini, eşinin kendisini affetmesini istediğini belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme, davalının laf verdiği düğünü yapmadığı bu yüzden tarafların tek araya gelmediği, bu süre içinde düğün yapmaması hasebiyle İzdivaç etme birliğinin sarsılmasında davalının tam kusurlu olduğu gerekçesiyle tarafların boşanmalarına karar verdi.

YARGITAY haklar genel heyeti DEVREYE GİRDİ

Kararı davalı temyiz etti. Yargıtay 2. haklar Dairesi, ahenk gösteren ücret vaziyeti ahenk gösteren var olmayan eşin düğün yapma zorunluluğu bulunmadığına dikkat çekerek mahkeme kararını bozdu. Mahkeme evvel kararında direnince devreye Yargıtay haklar genel heyeti girdi. Kurul; 4721 sayılı Türk medeni Kanunu’nunun, “Evlilik birliği, müsterek hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.” hükmüne dikkat çekildi.

DÜĞÜN, TÜRK KÜLTÜRÜNDE BİR NEVİ EVLİLİĞİN İLANI

Kararda şöyle denildi: “Somut olay incelendiğinde; tarafların resmi nikahla evlendikleri, düğün merasimini ise ilerde yapmayı kararlaştırdıkları, sonrasında dosya içinde bulunan ve davalının da inkar etmediği düğün davetiyesi ile düğün tarihi ve yerinin belirlendiği ortadadır. Davacının yakınlarının düğüne çağrı edildiği ama anlatilan tarihte düğünün yapılmadığı, tarafların da bu yüzden biraraya gelmediği anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere, izdivaç etmenin yasal koşulu olmamakla birlikte düğün merasimi, Türk kültüründe tek nevi evliliğin ilanı niteliği taşıyan, ailelerin ahenk gösteren ücret durumları, yasamsal kökeni, eğitim seviyesi ve yaşadığı yere göre farklılık gösteren tek anane olup, somut olayda da tarafların bu geleneğin adina getirilmesi ile alakalı mutabakatları bulunmaktadır. Ne var ki, davalının birtakım nedenlerle laf verdiği düğünü yapmaya yanaşmadığı, düğün tarihi ve yerinin belirlenerek davetiyelerin de dağıtılmasına karşın bildirilen tarihte düğünün yapılmaması ve düğün amaciyla yapılan başka bütün hazırlıkların çözümsüz kalması hasebiyle davacı kadının ailesine ve etrafına karşı minik düştüğü, bu suretle evlilikte eşine var olan güvenini yitirdiği, İzdivaç etme birliğinin devamının davacıdan beklenmeyecek ölçüde temelinden sarsıldığı bütün dosya kapsamı ile sabittir. Bu itibarla, tarafların karşılıklı argüman ve savunmalarına, mahkeme kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre tarafların boşanmalarına değin mahkemece verilen direnme kararı yerindedir. Açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının reddi ile direnme kararının onanmasına oy birliğiyle karar verildi.”

“EŞLERDEN BİRİNİN DÜĞÜN YAPMAYA YANAŞMAMASI BOŞANMA SEBEBİ HALİNE GELDİ”

Yargıtay’ın emsal nitelikteki kararı açıklama eden Avukat Fatih Karamercan, “Eşlerin ahenk gösteren ücret zorluklar nedeni ile resmi nikah merasimi derhal peşinden derhal düğün merasimi yapamadıkları ve düğün merasimini gelecekteki tek tarihe erteledikleri durumda, eşlerden birisinin düğün yapmaya yanaşmaması boşanma nedeni haline gelmiştir. ama bu vaziyete ile ait mevzubahis karar, eşlerin ahenk gösteren ücret durumlarına göre Başka bir deyişle her somut olaya göre değişmesi gereklidir.” dedi.

Yargıtay'dan emsal karar: Düğün yapmamak boşanma sebebi
Kaynak: İHA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*