AFAD’dan Tuzla’daki fabrika yangınına ilişkin açıklama: Halk sağlığını tehdit eden bir durum yok
İstanbul Tuzla‘da bulunan ve saatlerce yandıktan ardindan kullanılamaz vaziyete gelen fabrikaya ait Afet ve aciliyetli durum idaresi Başkanlığından yangın esnasında semana karışan kimyasalların tehlike yaratacağı iddialarına ait İzah geldi. Yapılan izahta halkın sağlığını tehdit eden rastgele tek bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Afet ve aciliyetli durum idaresi Başkanlığından şu İzah yapıldı:

“ÖLÇÜMLERDE menfi BİR BULGUYA RASTLANMADI”

“İstanbul sehrinin Tuzla kazasinda Bir gün evvel saat 11.40 sıralarında tek fabrikada yangın alana geldiği ihbarı alınmıştır. İhbarla birlikte İtfaiye, AFAD, güvenlik ve 112 sağlık ekipleri olay adina ivedilikle derhal sevk edilmiş, yangın söndürme çalışmaları 53 araç ve 147 çalisan ile yürütülmüştür. Yangın saat 18.15 itibariyle Tamamiyle denetim altına alınmıştır. olay yerinde Bir gün evvel ve bu erken İstanbul ve Kocaeli AFAD KBRN ekipleri tarafından gerçekleştirilen ölçümlerde menfi tek bulguya rastlanmamıştır.

“HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN BİR durum YOK”

Ayrı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sema Kalitesi Ölçüm Sisteminde olağandışı tek veri alınmadığı bildirilmiştir. Meteoroloji genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre de yangın neticesinde atmosfere karışan kirletici emisyonların bu gece geç saatlere civarindan ülkemizi terk edeceği ve Cuma bugünü beklenen yağışlar hasebiyle ülkemizin rastgele tek kisminda olağandışı tek etki oluşturmayacağı öngörülmektedir. mevzu hakkinda olarak sağlık Bakanlığında tek toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı AFAD, sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve akademisyenler katılım sağlamıştır. Toplantı neticeninde bu olayla alakalı olarak milletçe sağlığını tehdit eden rastgele tek durum olmadığı anlaşılmıştır. Gelişmeler takip edilmektedir.”

NE OLMUŞTU?

Bir gün evvel erken saatlerinde İstanbul Tuzla’da tek kimya fabrikasında yangın çıktı. Yangın söndürme çalışmalarının ayni ritimde devam ettiği esnada yakıt tankerlerinde patlama alana geldi. Patlama neticesi iki itfaiye eri yaralanırken, tankerden saçılan kimyasalların havaya yayılması korku yaratmıştı.

Kaynak: İHA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*