Evinin çatısına kurduğu güneş panelleriyle elektrik üretip, satıyor
Darıca Piri Reis Mahallesi’nde yaşayan akım ve Elektronik Mühendisi Kerem Çilli, kendisinin evinin çatısına kurduğu 22 adet güneş paneli ile kendisinin elektriğini üretiyor. Evinde kullandığı elektriğin tamamını güneş panelleri ile karşılayan Kerem Çilli, tek ayda 6 evin ihtiyacını karşılayabilecek civarindan akım üretebiliyor. Ürettiği çok elektriği ise akım idaresine satan Kerem Çilli, bu satıştan ayda 300 Lira kazanç kazanıyor.

“ARTIK ELEKTRİK FATURASI ÖDEMİYORUM”

Yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yapan Kerem Çilli, “Güneş enerjisi konusu benim uzunca müddettir üzerinde çalıştığım tek konu. Güneş enerjisi aslında bizim hayatımızın tek değişmez parçası olacak. Biz o günlerin Daha başındayız. Bu sistemi kurmamın en mühim nedeni şu; biz her ay arzu eder istemez tek akım parası ödüyoruz. Bu kazanç zamlandığı vakit rastgele tek şekilde ödemeye ayni ritimde devam ediyoruz ve o kazanç Katiyen size art dönmüyor. Güneş enerjisi sistemi kurarak çatınızdaki panellerle akım üretebilirsiniz ve Hanenizin ihtiyacını karşılayabilir akım fazlasını da satıp bölgenizdeki dağıtım şirketinden kazanç kazanma şansınız dahi olabilir. Bu sebepten dolayı bendeniz güneş enerji santrali kurdum. Artık akım faturası ödemiyorum. Aksine bendeniz onlara akım parası kesiyorum. Kurduğum sistemle ayda 600 kilowatt akım üretiyorum” dedi.

“PANELLER 20 YIL GARANTİLİ”

Güneş enerjisi sistemlerinin uzunca vadeli sistemler olduğuna dikkat çeken Çilli, “Tabii bu mevzu Sahiden çok heyecan uyandıran tek konu. Herkes, ‘Kaça esya oldu? Ne civarindan fatura veriyordun? Şimdi ne civarindan kazanıyorsun?’ benzeri sualler soruyor. Bunlar sektörün çok heyecan ettiği ve sıkça sorduğu sorular. elbette evvel yatırım maliyeti rakamları belli tek süre çok geldiği amaciyla yurttaslar temkinli yaklaşıyorlar. ama uzunca soluklu tek sistem bu. Çatımıza kurduğumuz sistemler, paneller 20 sene garantili. Kullandığımız cihazlar hususi cihazlar ve uzunca vakit içinde de size çok ağırbaşlı avantajlar ve kazanç karı elde etmenizi sağlayacak sistemler” diye konuştu.

“ÇATIDA OLMASI CİDDİ AVANTAJLAR SAĞLIYOR”

Güneş enerjisi kullanımının çevre temizliği mananında da ağırbaşlı katkıları olduğunu söyleyen Çilli, şöyle konuştu: “Elektrik üretiminin kendisinin çatınızda olması hemide çevresel manada ayni vakitte da enerji verimliliği mananında ağırbaşlı avantajlar sağlıyor. Karbon emisyonu mananında da ağırbaşlı avantajları vardır ve çevreye oldukça duyarlı tek sistemdir bu. Enerji üretirken çevresi kirletmeden enerji üretmek Zati bu işin temelinde var olan tek şey. Enerji verimliliğinin de en mühim noktasından tek tanesi de tükettiğiniz yerde imalat yapmaktır. o nedenle evin içinde tüketiyorum ve en yakın nokta var olan evin çatısında da elektriği üretiyorum. Böylelikle akım dağıtım hatlarında yaşanan kayıplar da önlenmiş oluyor. hemide ülkemize ayni vakitte da kendimize çok faydalı tek iş yapmış oluyoruz.”

Kaynak: DHA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*