Haluk Bilginer, Şahsiyet dizisindeki rolüyle Emmy Ödüllerine aday oldu!
Dünyanın en iyi 40 dizisi arasında bulunan Şahsiyet, bu erken açıklanan beynelmilel Emmy Ödüllerinde Agâh Beyoğlu performansı sayesinde ‘En İyi bay Oyuncu’ kategorisinde aday gösterildi.

EN İYİ bay OYUNCU KATEGORİSİNDE ADAY OLDU

masumluk filmindeki performansıyla hatri sayilir büyüklükte zevk toplayan Haluk Bilginer, 21 ülkeden 11 kategoride 44 adayın olduğu Emmy Ödülleri listesinde, ‘Şahsiyet’ dizisindeki Agâh Beyoğlu karakteriyle ‘En İyi bay Oyuncu’ kategorisinde aday gösterildi.

beynelmilel Emmy Ödüllerine aday gösterilenler; Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Kolombiya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, İsrail, Hollanda, Portekiz, Katar, Singapur, cenup Afrika, cenup Kore, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD’den seçildi.

OYUNCU KADROSU

Ülke sınırlarını aşan Şahsiyet dizisinin yöneten koltuğunda onur Saylak yer alırken senaryosunu Hakan Günday kaleme aldı. Dizide Haluk Bilginer’in yanı sıra Cansu Dere, Şebnem Bozoklu, Hüseyin Avni Danyal, Hümeyra, yazi Akdülger, Necip Memili, Şenay Gürler, Ayhan Kavas, İbrahim Selim benzeri isimler yer aldı.

ŞAHSİYET DİZİSİNİN KONUSU

çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli tek adliye memuru var olan Agâh Beyoğlu, İstanbul’un en kalabalık ve etkin devinim eden mahallesi Beyoğlu’nda yalnız ve münzevi tek hayat sürdürmektedir. Kızı yurtdışında yaşamakta, eşi ise yıllar evvel vefat etmiştir. Agâh’ın bu yeknesak yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından dolayı er geç bütün Hatıralarını unutacaktır. Bu hakikat karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın tek fırsat olduğunu ayrım eder. Yıllardır planladığı ama devamlı ertelediği tek cinayeti işlemek amaciyla tek fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı amaciyla de kalp azabı çekmeyecektir. Bunun yanında cinayet ofis amirliğindeki tek kadın zabita var olan Nevra, üzerindeki baskılar sebebinden istifanın eşiğine gelmiştir. ama Agâh’ın aldığı cinayet kararı, Nevra’nın hayatını da Tamamiyle değiştirecektir.

HALUK BİLGİNER KİMDİR?

Başarılı oyuncu Bilginer, 5 Haziran 1954 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. İzmir Türk Kolejinden mezun oldu ve lise nihayet sınıfta okulunun tiyatro koluna girerek Cahit Gürkan’ın öğrencisi oldu.

Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında evvel ödülünü alan Bilginer, jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir hükümet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak görev yaptı. Gençlik senelerinde İngiltere’de ün kazandı, hatali İngiltere’de tek mecmuada “En kiskirtici Türk” şeklinde kapak oldu.

ZUHAL OLCAY İLE EVLENDİ

1987 seneninde evvel kez Gecenin Öteki Yüzü isimli film çekimi amaciyla İstanbul’a geldi ve sette 1992’de evleneceği Zuhal Olcay ile tanıştı. 1992’de izdivaç ettikten ardindan çift, Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde, Türkiye’de de Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” filminde birlikte oyun aldı. 1996’da Tomris Giritlioğlu’nun 80. Adım filminde, sonrasında “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, ve “Masumiyet” benzeri ödüllü filmlerde oyun aldı.

İLK REALİTY SHOW gezisi SICAĞI SICAĞINA’YI SUNDU

Haluk Bilginer, 1990 seneninde Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. Tiyatro Stüdyosunun Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin tek nefes al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi. 1993’te Türkiye’nin evvel reality show’u var olan Sıcağı Sıcağına’yı sundu. Tiyatro salonu uygulamak istese de çıkan tek yangınla hayalleri kül oldu. Bilginer ve Olcay topluluktan ayrılarak 1999’da Moda’da Oyun Atölyesi’ni kurdular.

Bilginer ile Olcay, 2004 seneninde ayrıldı. Pop müzik sanatçısı Aşkın Nur Yengi ile 2006 seneninde izdivaç eden oyuncunun bu evlilikten Nazlı isminde tek kızı bulunuyor. 2012 seneninde Aşkın Nur Yengi ile var olan evliliği de sonlandı.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*