Görülmemiş aşk hikayesi: 35 yıllık hayat arkadaşına böbreğini verdi
Lüleburgaz’da yaşayan iki bebek sahibi Gülseren ve Hüseyin Abanuz çiftinin hayatı, yıllar evvel annelerinin diyaliz makinesine bağlanmasıyla değişti. Kayınvalidesinin diyaliz hastası olmasının alana çıkması neticesi eşi Gülseren Abanuz’a test yaptıran Hüseyin Abanuz, eşinin de böbrek yetmezliği yaşadığını öğrendi. Yıllar boyu sıhhatli tek şekilde yaşayan Gülseren Abanuz’un vaziyetinin ağırlaşması üstüne Hüseyin Abanuz, hayat arkadaşına, “Ben seni diyalize sokmayacağım” diyerek böbreğini bağışlama kararı aldı. Trakya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı tek uzuv nakli geçiren çift, yaşadıkları zamani anlattı.

20 senelik mücadele

Böbrek yetmezliğinin genetik olarak annesinden kendine geldiğini ve 20 senedir bu hastalıkla ugras ettiğini söyleyen Gülseren Abanuz, “Annemde de olduğu amaciyla bende böbrek hastalığı genetikti. Gitmiyorduk doktora. Rehabilitasyonu yok diyorlardı. Gençliğimde hiç zorluk çekmedik. Gençliğimiz geçti. Her şeyi yaptık. Ama yaşım ilerledikçe ağrılar şiddetlenmeye başladı. Böbrek yetmezliği sorunum 20 senedir vardı. Tansiyonum çok yüksekti. Hipertansiyonum vardı. Şimdi ameliyattan ardindan geçti. nihayet iki sene çok perişan şeyler yaşadık” diye konuştu.

“Durumum ağırlaşmıştı”

Nakilden evvel vaziyetinin her geçen vakit ağırlaştığını söyleyen Abanuz, “22 tansiyonla acile gidiyordum. Böbreğim çalışmadığı amaciyla tansiyonumun yükseldiğini öğrendim. nihayet aylarda devamlı bulantı ve halsizlik yaşıyordum. Çabuk yoruluyordum. Böbrek yetmezliğimde nihayet nokta tek sene evvel oldu. Artık vaziyetim iyice ağırlaşmıştı” dedi.

“Diyalize girmeni istemiyorum”

Abanuz, yaşadığı bütün bu Yorucu süreçte eşi Hüseyin Abanuz’un kendini tek vakit olsun yalnız bırakmadığını söyleyerek, “Şu vakit çok mutluyum. Eşim bana düşünmeden böbreğini bağışladı. Eşimle her biri gurur duyuyor. Allah ondan razı olsun. Bana, ‘Ben seni diyalize sokmayacağım. Diyalize girmeni istemiyorum’ dedi. bendeniz de onayladım. Ameliyatta güç anlar geçirdik ama geçti bu da” şeklinde konuştu.

“Can nakli olsa canımı dahi veririm”

Hüseyin Abanuz da, 35 senelik evli olduklarını hatırlatarak, “Biz birbirimize vaktinde ‘Ölene civarindan birlikte olacağız’ diye laf verdik. 35 senelik evliyiz. Sözümüzde duruyoruz. Can nakli olsa canımı veririm. Bunu herkese de söylüyorum. Zira Allah tek insanı eşinden arkada bırakmasın. Bu kapı kapanır. Eşimin benden evvel gitmesini istemem. Bırakmam eşimi hiçbir zaman” ifadelerini kullandı.

Eşini “Gülüm” diye sayıklamış

Eşine “Can nakli olsa canımı dahi düşünmeden veririm” diyecek civarindan aşık var olan Hüseyin Abanuz, hastanede operasyon sonrası yaşadığı tek hatırayı anlattı. Ameliyattan eşinden evvel çıktığını söyleyen Abanuz, çocuklarından ve hemşirelerden duyduğu kadarıyla, eşini göremeyince delirdiğini söyledi. Abanuz, “Eşimi taraf yatakta göremeyince çıldırdım. Kalkıp gitmek istedim. En nihayetinde bana sakinleştirici saglamak zorunda kaldılar. O sırada hep ‘Gülüm, gülüm’ diye sayıklamışım. tek vakit ardindan bendeniz uyurken eşimi yanıma getirdiler. O vakit hemşire beni uyandırıp, ‘Bak gülün geldi’ dedi. Hayatımda yaşadığım en hatri sayilir büyüklükte mutlulukta canımdan çok sevdiğim hayat arkadaşımı yanımda görmek” diye konuştu.
Yıllardır kan bağışçısı olduğunu ve uzuvlarını çok evvelce bağışlama kararı aldığını söyleyen Hüseyin Abanuz, “Ben bütün organlarımı bağışladım. Öldükten ardindan organlarım toprak olacağına ihtiyacı var olan insanlara can olsun” ifadelerini kullandı.

“Rabbim bizi birbirimiz amaciyla yaratmış sanki”

Eşinin dokularının uymasının tek şans olduğunu söyleyen Gülseren Abanuz da, “İnsana hayat saglamak çok iyi tek duygu. Aileden olunca dahada da başka. Rabbim bizi birbirimiz amaciyla yaratmış sanki. Rabbim sana can verdiyse her biri o canı bağışlamalı. Bu çok ayrım tek duygu. her biri uzuvlarını bağışlasın. Ameliyattan kimse korkmasın. Şimdi kendimi dahada dinç ve keyifli hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Çalışmak istiyor

Öte yandan, Hüseyin Abanuz’un şimdi tek isteği ise tek işe girip çalışmak. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşından yaşanan ilaç kesintisi hasebiyle maaşının hatri sayilir büyüklükte bölümü eriyen Abanuz, “Gündüzleri çalışıp ailemi huzurlu ettireceğim tek işte çalışmak istiyorum. Umarım en yakın müddette tek iş kapısı açılır. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli de olsam dahada çalışabilecek yaştayım” diye konuştu.

Tansu Edip Gökbudak
 
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*