Hatay’da kimyasal zannedilen köpük vatandaşlara panik yaşattı
Hatay‘da, sondaj çalışması esnasında kullanılan malzeme köpürünce mahallede kimyasal paniği yaşandı.

Olay, Defne kazasi Dursunlu Mahallesi’nde alana geldi. Alınan bilgiye göre, HATSU Ekipleri tarafından sondaj çalışması esnasında kayalıklardan kopan parçaların yukarıya çıkmasını sağlayan ‘sondaj köpüğü’ taştı. Mahallenin en yoğun caddesi var olan Dursunlu Caddesi’ni saran köpükler mahallede panik yaşattı.

olay adina gelen zabita ekipleri, köpüklerin olduğu noktayı çembere aldı. İtfaiye ekipleri ve Defne Belediyesi ekipleri de köpüğün kaynak noktasında analiz yaptı. Köpüğün sondaj hasebiyle oluştuğunu tespit eden belediye ekipleri kepçe çağırarak caddede temizlik çalışması başlattı.

“SONDAJ KÖPÜĞÜ ZARARSIZ BİR MADDEDİR”

Gece saatlerinde alana gelen köpük taşması sonrası, alanda incelemelerde bulunan Defne Belediyesi reis Yardımcısı Ali Mansuroğlu, sondaj köpüğünün zararsız tek madde olduğunu söyledi. Halkın kaygı duyacağı tek durum olmadığını belirten Mansuroğlu, “Bölgemizde HATSU Ekipleri su arama çalışması yürütmektedir. Su aranırken sondaj köpüğü deney et tek madde kullanılıyor, tas kırıldığı vakit kayadan çıkan minik parçaları yukarıya çıkarmak amaciyla bu köpüğü kullanıyorlar. Bu köpüğün kullanıldığı vakitlerde sıkça bu vaziyetler yaşanmaktadır. Ama yoğun trafiğin olduğu yerleşim alanı içinde evvel kez bunun benzeri tek vaziyetle karşılaşıyoruz. Sondaj köpüğü maddesi cilde rastgele tek zararı var olan madde değildir yalnız bu madde su ile temas ettiğinde dahada çok çoğaldığı amaciyla su kullanamıyoruz. Sondaj köpüğü tek vakit kaldıktan ardindan spontane giden uçucu tek madde ama biz tekrar de belediye ekipleri olarak yolumuzu temizleyerek, cadde güvenliğini sağlamak amaciyla İhtiyaç duyulan önlemleri aldık. Köpük spontane ve bizim yaptığımız müdahalelerle birlikte kaybolacaktır. bu yüzden halkın kaygı duyacağı tek durum mevzubahis değil” dedi.

Caddeye taşan köpüklerin temizlenmesinin derhal peşinden cadde tekrar trafiğe açıldı.

Kaynak: İHA

VİDEO: Hatay’da sokaklar köpürdü! milletçe hatri sayilir büyüklükte panik yaşadı
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*