SEO Danışmanlığı
Sizlere SEO danışmanlığı hakkında bilgi vermeden önce SEO nedir ne anlama gelmektedir önce onu anlatalım. SEO danışmanlığı alınması gereken SEO nedir diyecek olursanız; Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) anlamına gelen SEO, bu kelimelerin baş harflerinden oluşmuştur. Bu sayede web sitenizin ve site dışı bazlı kaynakların birçok arama motorlarının, arama algoritmasına uygun olarak tasarlanmasını ve yapılan aramalar neticesinde üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

En başta Google olmak üzere bütün arama motorları, web sitelerini sıralarken hangisinin üst sıralara çıkacağına dair bu işlemi yapmak için karmaşık bir algoritma kullanmaktadır. Bu arama motorlarındaki algoritmanın temeli aslında hangi sitenin kullanıcıların ihtiyacını daha iyi karşılayacağına dayanmaktadır. Bu sebeple neredeyse arama motorlarının tamamı fonksiyonel olan siteleri üst sıralara yerleştirirken, kullanıcılar için elverişli olmayan siteleri daha altlara itmektedir.

Kullanıcı Dostu Site Nedir?

En basitinden bunu şöyle ifade edecek olursak; aradığınız bir nesneyi Google arama motoruna yazdınız ve karşınıza listelenmiş bir sürü web sitesi çıktı. Siz bu çıkan listelenmiş sitelerden hangisine girerdiniz? Bunun cevabını elbette ki tahin etmek çok zor değildir. İşte SEO danışmanlığı ile sizde sitelerinizin arama motoru listelerinde en üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Çünkü insanlar aradığı bir kelime sonucunda ilk ve en doğru şekilde karşısına çıkan, oldukça hızlı açılan, hedefinize uygun, zamanınızı çalacak boş bilgilerden uzak bir siteyi tercih edersiniz.

İşte tüm bu özellikleri içerisinde barındıran sitelere kullanıcı dostu siteler denilmektedir. Günümüzde artık nerdeyse tüm arama motorları bizlere bu hizmeti en iyi şekilde sağlamaktadır. Nasıl bu kadar başarılı sonuçlar sağlayabiliyor diyorsanız, elbette ki yılların vermiş olduğu birikim, tecrübe sonucu geliştirilen kullanıcı merkezli algoritmalar sayesinde gerçekleştirmektedir.

SEO Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Birçok firma, şirket ve mağazaların web sitelerini tanıtmak için kullanabileceği birçok yöntem olup, bunlardan ilki reklamlar olmaktadır. Bir diğeri ise SEO danışmanlığı olmaktadır. Bu sayede web sitelerinin tanıtımı açısından oldukça pahalı bir yöntem olan reklam yerine çok daha uygun bir fiyattan SEO teknikleri sayesinde tanıtımlarını yaptırabilmekteler. Web sitelerin görünürlüğünü ve bilinirliğini sağlamada reklamların yeri her ne kadar yadsınamasa da bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilmektedir.

İşte tam bu noktada firmaların ya da şahısların imdadına SEO danışmanlık hizmetleri yetişmektedir. Size ve şirketinize uçsuz bucaksız olan internet ortamında adeta bir pusula olur ve size doğru yönü gösterir. Başarılı SEO danışmanlığı hizmeti verenler, arama motorlarının algoritma sırlarını keşfeder e web sitelerinizin bu algoritmalar ile uyumlu olarak çalışmasını sağlar. Sorun olan kısımları beliler ve bunları raporlar halinde sizlere sunarlar. İşini iyi bilen bir DEO danışmanı sitenizi, inceleyip analiz ederken, sizlere aşağıdaki soruları soracaktır.

  • İlk olarak web sitenizin Link yapısı arama motorları algoritmasına uygun mu?
  • Ürün ve site tanıtımınız için kullanılan anahtar kelimeler, sitenizin yapısı içinde ne sıklıkta kullanılmıştır?
  • Site içeriklerinde en çok aranılan kelimeler yerli yerinde ve içeriğe uygun olarak kullanılmış mı?
  • Web siteniz yeterince sade ve kullanıcı dostu olan kullanışlı bir site mi?

Elbette kaliteli SEO danışmanlığı hizmeti verenler sadece bunlarla da kalmayacaktır. Çünkü web sitesinin sadece kendi içerisindeki optimizasyonu başarılı bir sonuç için yeterli olmamaktadır. İşin açıkçası site ii SEO çalışması yapılması gereken işin asgari kısmı olmaktadır. Birçok arama motoru web sitelerinin ne kadar fonksiyonel olduğunu denetlerken başka bir kriteri daha ele almaktadır. Bu kriterde sitenizin ne kadar tercih edildiği olmaktadır.

Çünkü başarılı bir sitenin linki kullanıcılar arasında paylaşılmakta olup, bu sayede sitenin popülaritesi her geçen gün daha da artmaktadır. Doğal olarak sizin popülaritenizin artması, arama motorlarının bu duruma kayıtsız kalamayacağı anlamına gelmektedir. Bu sayede siteniz aramalarda üst sıralarda yer alırsınız. İşe diğer sitelerden sizin sitenize verilmiş olan bu referanslara “backlink” denilmektedir.

Başarılı bir SEO danışmanı ise web sitenizin ne tür kaynaklardan backlink alabileceği doğrultusunda sizleri yönlendirir ve referanslarınızın kalitesini analiz ederek sizlere kaliteli referanslar için güzel içerikler oluşturmanız gerektiği konusunda bilgilendirir. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarında mümkün olduğunca sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayacak paylaşımlarda bulunmalısınız.

 4
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*