Bakan Pekcan: İthalatta yerinde gümrükleme uygulamasını 2020 yılı içinde hayata geçireceğiz
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ve endüstri ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı müesseselerin 2020 senesi bütçelerinin görüşmeleri sürüyor. genel kuruldaki görüşmelere katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tek konuşma yaptı. Burada açıklamasında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İthalatta Yerinde Gümrükleme uygulamasını 2020 senesi içinde yasama geçireceğiz.” dedi.

Pekcan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sınır kapılarındaki araç trafiğinin yönetilmesi ve düzenlenmesine ait Randevulu Sanal Sıra Sistemi uygulamasını 2020 senesi içinde kara sınır kapılarında yasama geçirmeye başlayacağız.”

Pekcan, 2019’da Çobanbey Gümrük Kapısı inşaatıyla birlikte Kapıköy ve Sarp gümrük kapılarında tertemiz tesisleri hizmete aldıklarını, Afrin’de açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’nı hizmete geçirdiklerini söyledi.

“GÜMRÜK MÜDÜRLÜKLERİ SAYISINI 164’E YÜKSELTTİK”

Öncüpınar, Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli’deki inşaat çalışmalarını 2020’de tamamlayacaklarını bildiren Pekcan, “Habur Gümrük Kapısı’nda da inşaat çalışmalarımıza başladık. Gürbulak, Pazarkule ve Türkgözü gümrük kapılarının ise tekrar inşasına baz alinarak ön çalışmalarımız başlamıştır.” bilgisini paylaştı.

ülkemiz genelinde gümrük müdürlüklerinin sayısını 164’e çıkardıklarını belirten Pekcan, şunları kaydetti:

“Kağıtsız Gümrük vizyonumuz çerçevesinde, dışsatım işlemleriyle alakalı bütün süreçlerinin elektronik ortamda izlenmesini sağlayan İhracatta Dijital Gümrük Uygulamasını devreye aldık. İthalat işlemlerinde de kağıtsız ortama geçiş amaciyla hazırlıklarımızı tamamladık. Dış ticarete mevzu eşya amaciyla İhtiyaç duyulan bütün bilgi ve dokümanların tek bir müracaat noktasından sunulduğu tek Pencere Sisteminde halihazırda 144 belge yer almakta. değişik kurumlarımızdan beklediğimiz dokümanların de tamalanmasıyla 2020’de bu sayıyı 196’ya çıkarmayı hedefliyoruz.

“LİMAN tek PENCERE SİSTEMİNİ yasama GEÇİRDİK”

Deniz yolu işlemlerinde kolaylık sağlayan Liman tek Pencere Sistemini yasama geçirdik. Konteyner ve Liman Takip Sistemimiz halihazırda konteyner işlemlerinin yüzde 92’sini gerçekleştiren 23 limanımızda kullanılmaktadır. Bavul ticareti olarak adlandırdığımız hususi fatura kapsamında yapılan gümrük işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi ve kayıt altına alınmasına ait çalışmalarımızı da tamamladık. Öte istikametten gümrükrehberi.gov.tr web-portalımızı tamamlayarak, gümrük asama ve işlemlerinin basit anlaşılır tek biçimde anlatıldığı oldukça geniş tek içeriği, ferdi kullanıcılar ve ticaret erbabının erişimine açtık.”

Kaynak: AA
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*