RGB Led Panel Sistemi Fiyatı ve Özellikleri
RGB led panel; kırmızı (red), yeşil (green) ve mavi (blue) renklerde ışık yayan bir ledçeşitidir.  Bu üç renk sayesinde bildiğimiz 16 adet rengi oluşturabilmekteyiz. Bu panel sistemi bir kumanda sistemi ile yönetilmektedir.

Çalışma prensibi bu üç renk üzerinden gerçekleşir. Her renk için bir kanal vardır. Kumanda yardımıyla ya da bir kontrol sistemi yardımıyla bu renklere giden voltaj seviyesinde değişiklik yaparak led panelin daha fazla aydınlatılması veya biraz daha karanlık durması sağlanır.

RGB ledlerin  ortak anot ve ortak katot olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Ortak katot ledler, pozitif uçların tetiklenmesi ile olurken ortak anot ledlerde durum tam tersi olmaktadır. Bu yönüyle  RGB led panel sistemindeki PWM sinyalleri doğru bir şema kurulumuyla aktif olarak çalışabilmektedir.

RGB Led Panellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok led çeşidi bulunmaktadır. Kendi aralarında çeşitlere ayrılan led panellerinin hepsinin ayrı özellikleri olmasına karşın dikkat edilmesi gerekenler hemen hemen aynı noktalardan oluşurlar. Kullanım kolaylığı sağlamasıyla sıkça tercih edilen bu panellerde dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. İlk önemli nokta seçim aşamasıdır. Led panelin kullanılacağı alanın büyüklüğüne ve aydınlatma oranına göre en uygun led ekranın seçilmesi gerekmektedir. Mekanın büyüklüğü ve buna bağlı olarak kaç tane ledin kullanılacağı satın aldığınız led panelinin performansı için önem arz etmektedir. Aydınlatma faktöründe ise panelin kullanılacağı alanın hangi kısımlarının ışık göreceği belirlenir.

Satın aldığınız RGB led panel sistemindeki ışıklar ve renkleri kontrol edilmelidir. Renklerin hangi voltajlarda birbirine karıştırılması gerektiğine yönelik bilgiyi bilmiyorsanız mutlaka satın aldığınız yerin teknik ekibinden destek alınmalıdır.

Satın aldığınız panellerinin soğuk bir ortamda kalmasına dikkat edilmelidir. Soğuk bir ortamda çalışan led panel daha uzun ömürlü olacaktır.

Panelleri oluşturan iç sistemdeki paçaların yanında dış parçaların da özenle korunması gerekmektedir. Panelin kenarlarında yer alan yayların hasara karşı korunması için yayların üstünün plastik bir parçayla korunması gerekmektedir. Satın aldığınız panellerin yanındaki yayların plastik koruyucularla korunduğundan emin olmalısınız.

Her led tabelanın Avrupa Birliği standatlarında üretildiğini gösteren CE belgesi olmalıdır.

Kaynak: https://www.ledtabelam.net/ful-renkli-rgb-paneller
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*